Zašto smo tužni nakon završetka omiljene serije?
Nije li čudno tugovati zbog činjenice da se izmišljena priča završila? Lisa Vilijams, socijalna radnica i osnivačica sajta posvećenog tugi, kaže da iako kraj filma ili TV serije nije poput smrti voljene osobe, mnogi ljudi i dalje doživljavaju osećaj gorkog gubitka, što je normalno. „Kada više nemamo priliku da uživamo u umetničkom delu ili zabavi, osećamo gubitak. To je prirodna reakcijaˮ, objašnjava ona. Više detalja otkrijte u redovima koji slede…
Vežemo se za priču i likove
Najočigledniji razlog je taj što smo se navikli na priču i likove. „Čak i ako je priča izmišljena, još uvek smo emocionalno uključeni u nju. Stalo nam je do toga šta će se dogoditi s likovima i šta će uslediti dalje”, objašnjava psiholog Brajan Kong. Stoga mnogi razmenjuju mišljenja o radnji i postupcima likova. Snažno se vežemo za duge serije i heroje koji izazivaju nostalgiju.
Kao primer navodi petu epizodu poslednje sezone Game of Thrones (a posebno odluku koju je donela Deneris Targarjen), koja se nije svidela mnogim gledaocima, te trejlera za film Sonic the Hedgehog – brojni fanovi ovog junaka iz video igre bili su nezadovoljni njegovim spoljašnjim izgledom.
„Publika je jako vezana za likove, počinje im se činiti da im pripadaju. Stoga nastaju mišljenja da Sonik ne bi trebalo da izgleda onako ili Ovo je potpuno van sklada s prethodnim razvojem junakinje Deneris. To izaziva snažne emocije među obožavaocima poručuje stručnjak. Smatra da gledaoci imaju pravo da dele mišljenja i ocene, pozitivne i negativne”. Sličnu privrženost doživljavaju navijači slavnih sportista koje razbesni loša izvedba idola.
Pomažu nam da se izmestimo iz realnosti
Psihoterapeutkinje Kristen Dju i Ana Zapata vode podkast Pop Culture Therapists, koji govori o tome kako filmovi i TV emisije prikazuju probleme mentalnog zdravlja. Po njihovom mišljenju, serija je za mnoge način privremenog bega od stvarnog sveta.
„To pomaže da se pobegne od problema. U trenutku gledanja, možemo priuštiti sebi da ne razmišljamo ni o čemu. Pomisao da se morate vratiti u stvarni svet može biti zastrašujuća”, objašnjava Dju.
Serija nam takođe daje nešto čemu se radujemo svake nedelje, a njenim završetkom to gubimo. „U određenim životnim okolnostima to nam može biti posebno važno”, kaže Lisa Vilijams. A kad izgubimo nešto važno, normalno je da proživimo jake emocije. Ali, ako TV emisije ili drugi oblici zabave počnu zamenjivati stvarne odnose, vreme je da preispitate njihovu ulogu u životu.
Postajemo svesni promena
Serije poput Game of Thrones, koja se emitovala od 2011. godine i poznata je po tome što se na nove epizode moralo čekati mesecima, mogu imati važno mesto u životima gledalaca. „Ovo je jako duga serija. Često se počnemo pitati kako su se naši životi promenili tokom njenog trajanja”, objašnjava Lisa Vilijams.
Brajan Kong kaže da se puno toga može promeniti u osam godina (toliko traje Game of Thrones), kao i za sedam (Veep) ili pet (Breaking Bad). Ako nešto traje toliko dugo (kao što je TV serija), to pomaže da se promeni perspektiva. „Serija podseća na to kako vreme leti i navodi vas da se prisetite prošlostiˮ, kaže Kong.
Nedostaje nam ritual gledanja serije
Naviknemo se na gledanje omiljene serije u istom društvu ili okruženju, dok jedemo grickalice. „Za gledaoce to postaje ritual, a kada se serija završi, to nije dovoljnoˮ, kaže Zapata.
Naviknemo se da razgovaramo o novim epizodama s prijateljima ili kolegama, nakon završetka prikazivanja ti razgovori možda neće biti dovoljni. „Za gledaoce je to kolektivno iskustvo. To je kao kada pratite veliko sportsko prvenstvo ili letite na mesec. Nakon gledanja lepo je razgovarati o onome što vidite, raspravljati, polemisatiˮ, dodaje Brajan Kong.
Iako je u redu brinuti da vam završetak serije koju gledate godinama ne padne lako, ako uistinu tugujete, morate shvatiti kakvu je ulogu ona imala u vašem životu. Ako je obavljala društvenu funkciju, možda ćete pronaći drugi razlog da se redovno viđate s prijateljima. Ili počnite da gledate nešto drugo kako biste ponovo postali deo zajednice obožavalaca nove serije.
Izvor: Psychologies Russia
Naslovna fotografija: Bermix Studio / Unsplash