“Kako sam pobedila endometriozu i ponovo zavolela svoj seksualni život”: Ispovest Tabite Brit
Novinarka Hafington posta Tabita Brit opisala je svoje iskustvo borbe saa endometriozom.
Godinama sam se borila s endometriozom i bolnim seksom – danas imam najbolji seks u životu. Evo kako sam do toga došla.
Godine 2018. konačno sam dobila duplu dijagnozu – endometriozu i intersticijalni cistitis (poznat i kao sindrom bolne bešike). Do tada sam već više od 14 godina trpela jake bolove u karlici i leđima, obilne menstruacije, išijas, peckanje i krvarenje prilikom mokrenja, te prošla kroz bezbroj lekara – sve dok konačno nisam dobila odgovore koje sam tražila.
Endometrioza je hronično, zapaljensko oboljenje u kom tkivo slično sluzokoži materice raste van same materice. To može izazvati bolove u karlici, neplodnost, obilne i bolne menstruacije i mnogo drugih problema. U pitanju je kompleksna i često pogrešno shvaćena bolest koja može uticati na odnose, mentalno zdravlje i karijeru.
Nažalost, kombinacija endometrioze i IC sindroma značajno je uticala na gotovo svaki aspekt mog života – uključujući i seksualni. Nakon godina provedenih u gotovo konstantnom bolu i osećaju da opterećujem partnera, izgubila sam samopouzdanje, postala anksiozna i počela da osećam da me telo izdalo. Ni tzv. “endo stomak” – ekstremno nadimanje karakteristično za endometriozu – nije pomogao.
Tek 2022. godine podvrgla sam se specijalizovanoj hirurškoj eksciziji. Posle mnogo godina, prvi put sam osetila da imam kontrolu nad sopstvenim telom.
Zašto endometrioza izaziva bol tokom seksa?
Ne doživljavaju svi sa endometriozom bol tokom odnosa (medicinski poznat kao dispareunija), ali oni koji ga osećaju, često pate zbog načina na koji bolest menja anatomiju karlice.
„Lezije endometrioze izazivaju upale i narušavaju anatomiju karlice“, objašnjava dr Iris Kerin Orbuč iz Los Anđelesa. „Mogu povući matericu u stranu ili unazad, što se naziva retroverzija.“
Pri penetraciji, ovakve promene mogu uzrokovati direktan kontakt sa lezijama, što izaziva snažne bolove i grčeve. Takođe, kod osoba sa dugim dijagnostičkim kašnjenjem, mišići karličnog dna postaju previše zategnuti, skloni spazmima, što dodatno otežava seksualni kontakt.
Postoji i „predviđeni bol“ – stanje kada telo očekuje bol tokom odnosa, pa se mišići automatski stežu. I sama sam ga doživela. To dodatno pojačava nelagodu.
Ali čak i sa hroničnim bolovima u karlici, možete imati ispunjen seksualni život. Evo kako sam ja to postigla:
- Otvorena komunikacija je ključ.
Ne bojte se da kažete šta vam prija, a šta ne. Pravi partner će saslušati i zajedno ćete tražiti rešenja. Ćutanje može dovesti do zameranja, čak i ako druga strana ne zna da nešto ne valja. - Seks ne mora uključivati penetraciju.
Bliskost se može ostvariti i na druge načine: senzualna masaža, zajednička masturbacija, oralni seks ili igra sa seksualnim igračkama. Postoje i pomagala poput Ohnut prstena koji ograničava dubinu penetracije, što može biti korisno za osobe sa endometriozom. - Uložite u kvalitetne seksualne igračke.
Moj favorit je Namii od brenda biird i VIM od Fun Factory-ja. Prvi je idealan za spoljnu stimulaciju, dok drugi ima dužu dršku i široku glavu – savršeno za istraživanje celog tela. Samostalna istraživanja tela pomažu da lakše komunicirate sa partnerom o tome šta vam prija. - Promenite poze.
Poze poput jahanja (partner sedi ili leži, a vi ste odozgo) ili bočnog položaja omogućavaju kontrolu dubine i tempa penetracije, što može pomoći u izbegavanju bola. - Radite na uzroku bola.
Operacije i fizikalne terapije karlice nisu uvek dostupne ili jeftine. I sama sam morala da se preselim i potrošim sve ušteđevine kako bih sebi omogućila tretman. Ali – vredelo je.
I na kraju – budite nežni prema sebi. Povratak seksualnosti nakon godina bola nije lak, ali uz strpljenje, podršku i pravu osobu – itekako je moguć.
No Comment! Be the first one.