Da li je vaša mačka anksiozna kada ostaje sama
Anksioznost odvajanja obično je povezana sa psima, ali pogađa i mnoge mačke.
To je ozbiljno stanje kada mačka misli da će se nešto izuzetno loše dogoditi kada je sama kod kuće.
Anksioznost odvajanja opisuje uznemirenost koju mačka (ili pas) doživljava kada je sama kod kuće ili odvojeno od određene osobe. Kod mačaka se ovo stanje manifestuje ređe nego kod pasa, ali to ne znači da vaša mačka ne može da se suoči sa tim stanjem.
Obično se anksioznost odvajanja javlja kod onih mačaka koje imaju izuzetno jaku vezu sa svojim vlasnikom, a znaci su često veoma slični onima kod pasa.
Kako da je prepoznamo?
Mačka može preterano da se oglašava, mokri ili vrši nuždu na neprikladnim mestima, može da liže više nego inače, da se krije, ne pokazuje interesovanje za hranu, a često u takvim slučajevima i stalno prati svog vlasnika po stanu.
Pre preduzimanja bilo kakvih mera, preporučuje se da se konsultujte se sa odabranim veterinarima, ali svakako nemojte kažnjavati svoju mačku ako uradi nešto od gore navedenog. Strah nikada neće rešiti problem, samo će ga pogoršati.
Ako kaznite mačku, ona će se plašiti, a ako se mačka boji vas, više vam neće verovati. Ali sigurno znate koliko je teško zadobiti poverenje mačke.
Nećete preko noći rešiti probleme sa anksioznošću pri odvajanju – sve dok problem “raste”, vi ćete ga eliminisati.
Desenzibilizacija zahteva vreme, toleranciju, mnogo dobre volje i istrajnost.
Postepeno navikavajte mačku da ulazi i izlazi iz sobe i polako produžavajte periode odsustva“, savetuju stručnjaci na sajtu mucek.si.
Takođe savetuju da ne obraćate pažnju na svoju mačku pre odlaska i po povratku kući, jer mačka mora da shvati da ovaj svakodnevni ritual nije ništa posebno i da ga se zato ne treba plašiti.