Betonsky – beton sa dušom
Beton važi za hladan materijal… Ali kad se u njega ulije dovoljno mašte, ljubavi i truda, nastaju najrazličitiji proizvodi sa šmekom…
Tako je nastao i brend Betonsky iza koga stoji doskorašnji novinar Marko Jakovljev, poznat među kolegama kao kreativac koji i suvu servisnu informaciju pretoči u zanimljivu, drugačiju priču. Taj dar preneo je na neki način i u svoj novi zanat u koji je, kako kaže, pobegao pre tri godine, baš zahvaljujući snimanju jednog televizijskog priloga.
„Kako to obično biva, Betonsky je nastao slučajno. Nezadovoljan poslom novinara, bio sam rešen da promenim zanimanje iz korena i radim nešto bez ljudi, u samoći… Desilo se da sam tokom snimanja emisije pravio betonsku stolicu. Učinilo mi se interesantno, pa sam krenuo da istražujem”, priča Marko Jakovljev.
Iako je beton u enterijeru odavno popularan u Americi, Australiji, pa i zapadnoj Evropi, naše prostore tek osvaja. Ovaj zanat pun je tajni i detalja, fizički dosta zahtevan, a nije ga lako ni naučiti.
„Ja sam uglavnom kupio informacije preko interneta i kroz razgovore sa majstorima, uz mnogo prakse. Najteži deo bio je pohvatati dobavljače, jer kod nas bukvalno nema ni belog cementa, a ne nekih hemikalija ili specijalnih alata. U pitanju je, u prevodu, beton armiran staklenim vlaknima što daje neverovatne tehničke i estetske mogućnosti, pa mogu da se prave i složene forme poput lavaboa, nameštaja, kuhinjskih ploča… Praktično, od betona može da se napravi skoro sve! Čak i nakit, koji je veoma trendi”, kaže Marko.
Betonsky tako razbija famu da je beton za spolja i nekako uvek nauštrb plavog neba i zelenila.
„Beton je prirodan materijal koji se koristi hiljadama godina u skoro nepromenjenoj formi. Njegova hladnoća uparena, recimo, sa drvetom daje prostoru novi kvalitet i deluje egzotično. U enterijeru je odličan za kontrapunkt jer ga je moguće upariti sa bilo kojim materijalom. Izgleda podjednako dobro u rustičnim, kao i u high tech ambijentima. Ono što ga čini atraktivnim jeste ono što zovemo karakter – specifične nesavršenosti u izgledu koje vešt zanatlija zna da istakne, a pravi kupac da ceni. To je ono što beton razlikuje od bezličnih plastičnih materijala i ostalih fabričkih proizvoda.”
Vremenom, uz iskustvo i samopouzdanje, Marko je stekao i veliki broj klijenata, koji prate trendove u enterijeru i koje privlači sirova lepota betona. Betonsky je tako stigao i do Švedske, UK, čak i daleke Australije!
„Klijenti su poznati restorani i kafići, arhitekte i dizajneri, ali i, da ih tako nazovem, prosečni građani sa natprosečnim estetskim senzibilitetom. Trudimo se da izađemo u susret najčudnijim zahtevima. Sve je to donekle eksperiment, jer su mnogi projekti jedinstveni i neponovljivi”, pojašnjava Jakovljev.
Betonsky je odavno prerastao kapacitete kućne radionice, pa Marko okuplja tim od 5-6 ljudi koji udruženi prave unikatne stvari od betona, veoma konkurente na tržištu, budući da je ručni rad u svetu više i tražen i plaćen nego kod nas. Ponekad proizvod zahteva i nekoliko meseci rada i njegova cena mora biti u skladu sa tim, dok je u slučajevima nekog poluserijskog proizvoda cena znatno pristupačnija. Lavaboi se, recimo, prodaju za 150-200 EUR ako su u pitanju tipski modeli, dok cena custom majstorija može biti i mnogostruko veća.
Betonsky generalno odlikuje rustičniji stil, više zanatski, a manje fabrički.
„Ameri kažu exposed aggregate, odnosno poželjno je da se vidi struktura materijala sa svim nesavršenostima. Kupcima koji zamišljaju da je beton keramika obično kažem da ne troše vreme i novac, te da kupe keramički umivaonik, jer tu nema iznenađenja.”
Betonsky, dakle, nudi zajedničko putovanje i avanturu onog ko naručuje i onog ko pravi. Rezultat je uvek jedinstven… Rezultat je – beton sa dušom!
Ako neko želi da pogleda dobar fima na ovu temu, a i da bi imao sa čime da poredi, preporuka je Warrior iz 2011. sa Tomom Hardijem i Džoelom Edgertonom u glavnim ulogama.
A šta su to „šabanski klubovi“?
Al ga NAGRDI…čoče..
Pa ti sigurno imas: 3 Medjeda, par palmi i vise oskara… I nobelovu nagaradu za ‘kritiku’…
A da ti si zensko.. ( jesi li bila ikad Na box ,kik box, MMA?
Čisti zbog politicke korektnosti..
Akciono – šabanski srpski žanr! Svaka čast za klasifikaciju! Samo bih zamolila da uvek u tekstovima navedete da su ovi i ovakvi ‘filmovi’ podržani od strane Filmskog centra Srbije koji je glavni krivac za očajno stanje i još očajnije filmove u srpskoj kinematografiji. I tako decenijama unazad…
Nisam gledao film pa ne mogu da ga komentarisem, ali mogu da komentarišem članak iz kog se jasno vidi da imate jako loše mišljenje o porodici Balašević i ne trudite se da to sakrijete, naprotiv.
Film je odvratan….nula.nula..nula..mozda je zanimljiv za decu do petog razreda…
Realno dobar komentar sa obiljem opisanih nedostataka…ako je reditelj iz Bugarske, Maja Berpvic glumi Rumunku a Balasevicka muslimanku nije ni cudo sto film lici na Kazahtanski dugometrazni film sniman mobilnim telefonom.