• Početna
  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
Facebook Twitter Youtube Instagram
City Magazine

Unesi pojam i pritisni enter

  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
City Magazine
  • Vodič
  • PopKultura
  • Moda i lepota
  • Scena
  • Gastro
  • Lifestyle
  • Kolumne
anora
foto: Taramount Promo

Gledao sam dobitnika Oskara za najbolji film “Anora”, i nije mi bilo jasno kako je uopšte uspeo da bude snimljen danas

Miloš Dašić
03.03.2025. 4 min Film/TV

Film Šona Bejkera, Anora dobitnik je Oskara za najbolji film.

Prvo reč, dve o klikbejtu iz naslova…

Svesni smo da u današnje vreme cancel kulture, kao i neke nove doze uzdržanosti i blagog konzervatizma kod mladih, neke stvari sve češće postaju nepopularne, gurane u stranu, osuđivane bez suda i ignorisane.

Otud je krajnje iznenađujuće da u Holivudu 2025, sa takvom političko društvenom klimom, prvo film kao što je Anora bude indie hit, a zatim i osvoji Oskara. U filmu imamo striptizetu koja preko kreveta pokušava da dobije bolji život, i film je pravda u tome, i drugo, mnogo interesnatnije, film u prvi plan stavlja ruske migrante, oligarhe i njihove sinove i saradnike, i od njih prave ljude od krvi i mesa, a ne karikature. Što sa svom dobrom voljom ne očekujemo od američkog filma danas kad su Rusi (opet) glavni negativci zbog napada na Ukrajinu.

Koje se tu poruke šalju, nije najjasnije, osim onih ljudskih, koje ostaju i van trenutka, o čemu ćemo malo kasnije, ali svakako bez obzira na iznenađenje, Anora, kao film zaslužuje sve nagrade i hvale koje dobija.

I jel zaista valja ta Anora?

Pre nego krenem o Anori, kako sam već pisao za Oblakoder, prvo ću uzdići na pijedestal njenog autora – Šona Bejkera. Čoveka kog filmofili širom sveta već odavno prate i vole, ali nadam se da će ga posle Anore i oni malo manje obavešteni spoznati, jer je tip dobio Zlatnu palmu ove godine, kao i Oskara. U svoja prethodna tri filma, Tangerine, The Florida Project, i Red Rocket, pričao nam je, samo na prvi pogled, musave priče sa margine, a u stvari je slikao predele pune života, radosti i dešavanja. Tamo gde ih apsolutno niko drugi ne vidi osim njega. Stvorio je sopstvenu estetiku i lepotu ružnog gde slavi život, bilo da su to white trash majke u užasnim krimi naseljima ili trans prostitutke koje čekaju Božić, on im daje prostor i tretman kakav inače nemaju u svetskoj kinematografiji.

Odatle kreće i sa Anorom. Ovog puta, okolina je nešto bogatija (nešto više), ali i dalje podjednako trashy, obučena u leopardaste i tigraste nijanse, sa gomilom EDM zvukova koji trešte na maks iz zvučnika. Anora, odnosno Ani (Majki Medison) je egzotična plesačica koja na svom radnom mestu upoznaje Ivana (Mark Ejdelštajn), razmaženog ruskog naslednika s kojim prihvata, za keš naravno, da se druži, ljubi, putuje, i tako ukrug. Sve dok njihovoj ketaminsko-plaćenoj vezi ne pripreti kraj, jer Ivan mora da se vrati u Rusiju i počne posao kod bogatog oca u firmi. Zbog toga njih dvoje reše da se uzmu, jer bi time mladi junoša postao samostalan, sa svojim papirima, odnosno Zelenom kartom.

E, tu onda počinje potpuno drugi film. Kad mama i tata saznaju da se naslednik oligarhije oženio prostitutkom, šalju svoje saradnike na njih da istog časa prekinu taj brak i ponište ga. Međutim, ovo nisu istočnoevropski krimosi kao iz drugih filmovima, koji bi verovatno došli sa pištoljem sa prigušivačem, odradili Anoru sa dva metka, i na platnu bi se ispisalo Konec. Ovo su nešto smotanije persone, poslovni ljudi (onoliko koliko je Del Boj iz Mućki biznismen), koji ne mogu baš da savladaju mladi par.

Ivan beži i ostavlja Anoru sa njima, i onda narednih sat vremena kreće prava old school screwball komedija u kojoj dva brata Jermena, jedan ćutljivi Rus (Jura Borisov) i Anora traže odbeglog mladoženju. Oni da ga razvedu od nje, ona da ga ubedi da njihova će „ljubav” pobediti sve. U tom traganju, dešava se niz zabavnih i komičnih situacija, a ćutljivi Rus postaje sve više zagledan u našu junakinju. Naravno da se do kraja pojave i roditelji, i da će rasplet biti urnebesan, ali i bolan i prosvetljujući za sve njih.

Majki Medison je već zvezda, a mi o tome do sad ništa nismo znali. Nakon ovog filma će svi znati. To vam je ona mala iz serije Better Things, ili je možda više pamtite kao onu klinku iz Mensonove ekipe što je DiKaprio zapali na kraju Tarantinovog Once upon a time in Hollywood. Ona pleni i zavodi svakog od početka prve scene. Film će što zbog citata, što zbog priče mnogi nazvati Pretty Woman, ali režiran u stilu filma Uncut Gems, i neće pogrešiti. Ali Anora nije „zgodna žena”, prostitutka sa srcem od zlata koja čeka svog princa. Ona zna gde je i kako mora da se lakta u ovom svetu da bi dobila šta želi. Preko lap dance-a ili kreveta, bez imalo ulepšavanja. Ali joj verujete da se iza tog grubog šarma koji su pregazili mnogi krije nešto što vredi naći.

To vidi ćutljivi Rus, ili Igor, iliti Jura Borisov koji je najveće otkrovenje filma. Ko pamti indie fesivalski hit od pre koju godinu, Compartmant no.6, prepoznaće ovog garikuperovskog jakog, tihog tipa sa očima iz kojih izvire duša, što bi rekao Bajaga, velika ko Rusija. Jura je spreman da postane zvezda, kao i njegova sušta suprotnost, Mark Ajdelštajn u ulozi Ivana, koji sa sobom nosi pojavu istočnoevropskog Timotija Šalamea. U stvari, cela sovjetska ekipa briljira, kako glumci koji kidaju, tako i likovi koji su toliko „normalno” napisani, što je potpuno čudo u 2024. godini i cancel kulturi, gde se daje Rusima da budu ljudska bića (dobro, sa svim svojim sterotipima, ali to je sve u svrhu komedije). Anora je taj film koji daje i istočnoevropskim migrantima u Americi film na koji mogu da budu ponosni. To nije baš čest slučaj.

Šon Bejker je čovek koji voli život, voli filmove i voli one drugačije, interesantne ljude od kojih svi mi ostali vrlo često sklonimo glavu. Zato je Šon Bejker već sad veliki autor i biće sve veći i veći, a mi svi ostali muku mučimo sa problemima gradskog prevoza i poskupljenjima Infostana. Anora će biti taj film iz top 5 najboljih 2024. koji ima regledljivi potencijal i kom ćemo se često vraćati u budućnosti.

Znate ono kad Idoli u pesmi Rusija kažu Imala je snažnije ruke nego ja, nije mi dozvolila da je savladam. Anora je kao lik upravo to, a ovaj film je verovatno najbliže što ćemo prići filmovanoj verziji ovog remek-dela Vlade Divljana. Film Anora je nešto lakši za savladavanje. Ovo je punokrvna bioskopska komedija, koja je samo ogrnuta arty ogrtačem, koji joj vrlo brzo spadne sa ramena, i uživanje može da opušteno počne.

Oznake:

anoraoskar

Podeli

Zaprati Autor

Miloš Dašić

Ostali članci

max mart
Prethodni

Mart na Max-u: Trileri, akcije i dokumentarci

brutalist
Sledeći

Gledao sam “The Brutalist”, film koji je osvojio 3 Oskara, i pre nego i vi odete u bioskop, morate da se spremite i da znate nekoliko stvari

Sledeći
brutalist
03.03.2025.

Gledao sam “The Brutalist”, film koji je osvojio 3 Oskara, i pre nego i vi odete u bioskop, morate da se spremite i da znate nekoliko stvari

Prethodni
01.03.2025.

Mart na Max-u: Trileri, akcije i dokumentarci

max mart

15 Comments

  1. Žika kaže:
    03.03.2025. u 08:25

    Budalaština od filma

    Odgovori
    1. Moralni Patuljak kaže:
      05.03.2025. u 21:07
      Odgovori
  2. Protiv današnje režije kaže:
    03.03.2025. u 09:04

    Koliko vidim, satanizam i dalje vlada Holivudom. Tamno zeleni snimci, kao da su u današnje vreme tehnike svi zaboravili na boje.
    Promocija promiskuiteta i plaćene ljubavi. Borba protiv braka i tuđe ljubavi.
    Sve što jedan film ne treba da ima.

    Odgovori
  3. citalac kaže:
    03.03.2025. u 09:25

    Prestao sam da čitam kod: Rusi (opet) glavni negativci zbog napada na Ukrajinu.

    Odgovori
    1. Ana kaže:
      04.03.2025. u 10:58

      Isto. Tu stadoh. A baš šteta, dobro je počeo!

      Odgovori
  4. Prle kaže:
    03.03.2025. u 10:24

    Na stranu sadržaj, koji mogu ili ne moram da osporavam. Ali trebalo bi da obratite pažnju na pravopis, jer bole ove silne greške.

    Odgovori
  5. Anonimni kaže:
    03.03.2025. u 11:37

    Odličan, zabavan film. Super analiza…

    Odgovori
  6. SveDrag kaže:
    03.03.2025. u 19:43

    Tanak film u svakom pogledu

    Odgovori
  7. Milos kaže:
    03.03.2025. u 23:29

    Limunadica, druga polovina filma dosadna da samo cekas kad ce da se zavrsi, nije mi jasno kako je ovaj film dobio oskara, rasplinuta sustinski linearna radnja – jedino je objasnjenje da im nedostaju rusi…

    Odgovori
  8. Peđa kaže:
    04.03.2025. u 10:13

    Iskreno, treba mi tumač da bih do kraja pročitao i razumeo tekst autora.
    Zar mora svaka treća reč da bude izvedena iz engleskog? Neće tekst biti bolji i sadržajniji zbog toga.
    Što se tiče Holivuda, generalno moj utisak je da je kvalitet filmova značajno opao zadnjih dvadesetak godina. A sama ceremonija dodela Oskara je uvek politički obojena.

    Odgovori
  9. Igor kaže:
    04.03.2025. u 10:16

    Pretty Woman meets Hangover. Gde je zaplet u Hangoveru za ovu limunadu Pulp fiction.

    Odgovori
  10. Lili kaže:
    04.03.2025. u 10:56

    Volim što volim Ruse. Izgleda da je popularno (opet) biti Rus! I uvek će da bude.

    Odgovori
  11. Deki kaže:
    04.03.2025. u 12:05

    Film je dobar, ali ni blizu Brutalisti.

    Odgovori
  12. Nena kaže:
    05.03.2025. u 02:41

    Kada Anora krece da trazi odbeglog mladozenju film dobija nepotrebnih i rasplinutih 40 min.
    Roditelji veoma slabe uloge, karikature, a ne autoriteti koji upravljaju svojom imperijom.
    Celavi jeste sladak, Anora ima telo, nema facu. Zadnjice premlarih devojaka u facu publici nisu bas neophodne bile.

    Odgovori
  13. Vila kaže:
    09.03.2025. u 07:29

    Još uvek se pitam kako je ovako loš film dobio onoliko nominacija i Oskara. Jedini odgovor koji mi pada na pamet je politika. Povratak Rusa na velika vrata, uz pomoć Trampa.
    Kada uporedimo Oskarovce nekada i sad, ne mogu da se otmem utisku da su vremena odličnih filmova i glumaca koji su vanserijski odavno za nama. Šteta.

    Odgovori

Ostavite odgovor Odustani od odgovora

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Najnovije

5 reči protiv straha: Zoran Radmilović imao je formulu za slobodu, a njegovo pismo od pre 40 godina treba da čitamo svakog dana
5 reči protiv straha: Zoran Radmilović imao je formulu za slobodu, a njegovo pismo od pre 40 godina treba da čitamo svakog dana
CityMagazine
28 godina kasnije
Gledao sam “28 godina kasnije”, najiščekivaniji nastavak godine, i imam jednu lošu vest za horor fanove
Miloš Dašić
film ajkula
50 godina filma koji je zauvek promenio industriju, ali i letovanja ljudima: Horor koji su svi gledali, voleli i plašili ga se
CityMagazine
„E, ćao, moje ime je Nikola Đuričko, ja sam naš poznati glumac", rekao je u videu i ljudi sada ne prestaju da ga hvale
„E, ćao, moje ime je Nikola Đuričko, ja sam naš poznati glumac”, rekao je u videu i ljudi sada ne prestaju da ga hvale
CityMagazine
igor božanić
DA SE P(L)OČASTIMO – Igor Božanić na novom albumu peva mračne sevdalinke na jarkom suncu
Miloš Dašić

PopKultura

  • Pozorište
  • Muzika
  • Knjige/Stripovi
  • Intervjui
  • Fotografija
  • Film/TV
  • Art

Moda i lepota

  • Trend
  • Moda
  • Lepota
  • Dom i dizajn

Scena

  • Zabava
  • Poznati
  • Flešbek
  • Društvene Mreže
  • Aktuelno

Gastro

  • Restorani
  • Recepti
  • Kafići
  • Gourmet
  • Lifestyle
  • Zdravlje
  • Sex
  • Putovanja
  • Automobili

Vodič

  • Tribine
  • Stand-up
  • Sport
  • Sajmovi
  • Predstave
  • Pozorište
  • Konferencije
  • Koncerti
  • Književne večeri
  • Izložbe
  • Humanitarni događaj
  • Festivali
  • Clubbing
  • Bioskop
  • Kontakti
  • Uslovi korišćenja
  • Pravila privatnosti
  • Kolačići

Pratite City

Youtube Facebook Twitter Instagram

Prijavi se na newsletter

Prijavite se na naš njuzleter i obezbedite sebi nedeljnu dozu gradskih dešavanja i zanimljivosti.

Uspešno ste se prijavili na City Magazine njuzleter, hvala.

✖