Kada nije bio Žika, Gidra je bio ozbiljan glumac: Legenda kaže da su kolege skupile novac za njegovo školovanje
Dragomir Bojanić Gidra ostaće upisan zlatnim slovima u istoriji domaće umetnosti i pop kulture.
Rođen je pre 90 godina, u Kragujevcu, a umro je na današnji dan, 11. novembra 1993. u Beogradu. Trideset godina je prošlo od Gidrine smrti ali njegov lik je realno teško zaboraviti, kako zbog stalnih repriza na TV-u tako i zbog velikog uticaja koji je ostvario svojim specifičnim stilom glume ali i humora.
Detinjstvo mu je obeležilo nekoliko tragedija. Majka mu je umrla od tuberkuloze, a kada je Gidra imao nepunih deset godina, njegovog oca Jovana, oficira srpske vojske streljali su 1943. tokom Drugog svetskog rata.
U potrazi za zanimanjem od kojeg će brzo moći da „zaradi svoj hleb“ završio je srednju školu za preradu mesa, voća i povrća u rodnom gradu i nakon mature se zaposlio u fabrici konzervi „Crvena zvezda“. Preko amaterskog pozorišta „Sveta Mladenović“ došao u Kragujevačko narodno pozorište.
Legenda kaže da su njegove kolege iz pozorišta zajedničkim snagama sakupile novac koji je pomogao Gidri da ode u Beograd i upiše Akademiju. „Upao“ je iz prve, u klasu čuvenog Raše Plaovića i već na prvoj godini počeo da igra u Narodnom pozorištu.
Naravno, kad pomenemo ime Dragomir Bojanić Gidra prvo nam padne na pamet čuveni Žika Pavlović iz serijala „Lude godine“ i „Žikina dinastija“. Mislite šte želite o ovim filmovima. Nazovite ih trešom, kempom, ili lakom komedijom, ali ovi filmovi raduju milione gledalaca širom Balkana i danas, u mnogobrojnim reprizama. Koje se slučajno ili namerno nameste uvek u neko doba oko Nove godine.
Proslavile su ga i druge komične uloge, pre svega one u serijama „Vruć vetar“ kad je tumačio čuvenog pijanca, šofera Jednorukog Krstivoja, ili u „Povratku otpisanih“ člana policije Mikulu, koji je iako na strani negativaca, pobrao mngoe simpatije. Prvu veliku popularnost širom Jugoslavije osetio je 1972. u seriji „Majstori“ kad je tumačio majstora Laleta.
Mešutim, kad nije bio Žika, Krstivoje ili Lale, Gidra je bio ozbiljan glumac, koji je svakom dramskom velikanu mogao na crtu. Podsetićemo se pet njegovih uloga na koje ste možda zaboravili, ili koje do sad nikad niste ni gledali.
Marš na Drinu (1964)
Za početak možda i najpoznatiji film. Čuvena ratna drama Žike Mitrovića iz 1964. godine ima dugačku listu glumaca i zvezda na svojoj špici, tako da ste možda zaboravili da se u jednoj od uloga pojavljuje tada tridesetogodišnji Gidra. S obzirom na oficirsku prošlost njegovog oca, ova priča iz Prvog svetskog rata mu je bila bliska.
Doručak sa đavolom (1971)
Svi znamo koliko su propatili autor crnog talasa šesdesetih i sedamdesetih, koliko su bili zabranjivani i potlačeni. Miroslav Antić, koji je ostao više poznat kao pesnik, imao je nekoliko izleta u filmsku režiju. Jedna od njih je kultni film Doručak sa đavolom, koji nikad nije bio zvanično zabranjen, ali je nakon emitovanja na pulskom festivalu 1971. godine stavljen u bunker i tamo je stajao do kraj osamdesetih. Glavne uloge su tumačili Bata Živojinović i Mira Stupica, ali je upečatljivu epizodu imao i Gidra.
Svadba (1973)
Najveća filmska nagrada za vreme stare Jugosalvije dodeljivana je u Puli. Bojanić je osvoji 1973. za najbolju ulogu u filmu „Svadba“. Iako naslovom možda deluje da je o nečemu drugom, film je ipak partizanski, a Gidra glumi partizanskog oficira koji ratuje sa četnicima koji su u saradnji sa Nemcima.
Beštije (1977)
Prvi scenario Duška Kovačevića, u saradnji sa velikim crnogorskim rediteljem Živkom Nikolićem, bio je za film Beštije. Priča o ljudima na jugoslovenskom primoriju, koji počinju da luduju i liče na naslovne beštije, kad počne da duva vetar jugo. U zvezdanoj podeli gde su Bata Živojinović, Paja Vujisić, Radoš Bajić, Mija Aleksić i mnogi drugi, ističe se i Gidra jer ga nikada pre, a ni posle toga, nismo videli ćelavog.
Balada o revolverašu (1967)
Za kraj specijitet. Gidra je snimao i u Italiji, pod pseudonimom Entoni Gidra (Anthony Ghidra). Dragomir Bojanić je šezdesetih godina u Italiji snimio desetak vesterna i akcionih filmova. Nadimak Gidra (Qhidra) u prevodu znači „zmija”. Za ulogu u filmu Balada o revolverašu (1967) režisera A. Kaltabijana dobio je čak i nagradu.