Mačka je videla ubicu: Top 7 „whodunit“ filmskih misterija
U naše bioskope je stigla i vešto zamaskirana metatekstualna ekstravaganca, a u isto vreme i dovoljno pitka misterija – naravno, reč je o filmu Nož u leđa (Knives Out) reditelja Rajana Džonsona, a, kako se whodunit ne sreće tako često u bioskopskoj ponudi poslednjih par decenija, hajde da malo u zvezde kujemo neke od najboljih filmova o potrazi za misterioznim ubicom sa sijaset osumnjičenih. Bez nekog preciznijeg redosleda.
- Murder on the Orient Express (1974)
Vazda pouzdani izvođač rediteljskih radova, a neretko i vrstan filmski autor, Sidni Lamet, pokazao se kao do sada najbolji rediteljski izbor za filmsku adaptaciju ove čuvene misterije iz pera Agate Kristi. Umesto očekivanog kempa i često prisutnog satiričnog tona, Lamet je ovde skrojio mrtvo ozbiljnu, starostavnu misteriju i film u kome je ama baš sve na svom mestu. Uključujući, naravno, i glumačku podelu, a u njoj su: Albert Fini, Loren Bekol, Ingrid Bergman, Žaklin Biset, Šon Koneri, Martin Balsam, Džon Gilgud, Majkl Jork, Entoni Perkins, Vanesa Redgrejv, Ričard Vidmark…
- The Name of the Rose (1985)
Nešto posve drugačije zatičemo u ovoj ekranizaciji glasovitog Ekovog romana Ime ruže, u kome takođe važnu ulogu igra Šon Koneri. Reditelj Žan-Žak Ano ponudio je prilično čistokrvnu misteriju, zadržao duh začudnosti i sveprisutne enigme, a semiotske vratolomije su ostale tamo gde im je možda i najprirodniji habitat – na stranicama romana na čijem snažnom temelju je nikao ovaj film.
- Clue (1985)
Pominjani posprdno-satiričan ton jedan je od ključnih sastojaka ove neusiljeno duhovite, poletne i izrazito simpatične krimi-komedije nadahnute voljenom društvenom igrom baš starog kova. Ovaj Trag, naravno, ne bi bio to što jeste i na nova gledanja bez glumaca. Ključne role odigrali su: Tim Kari, Medlin Kan, Kristofer Lojd, Ajlin Brenan, Majkl Mekin, Martin Mal, Lesli En Voren, Kolin Kamp…
- Il Gato a Nove Code / The Cat o’ Nine Tails (1971)
Među whodunitmisterije bez mnogo premišljanja i relativizacija da se udenuti i ovaj klasični film tih godina čarobnog i nepogrešivog Darija Arđenta. Osim sočne i smislene misterije, te upečatljive jezovitosti, novopridošle gledaoce svakako može da privuče i očara i retro-chic sa današnje tačke gledišta. Značajnu ulogu u ovom ostvarenju glumi i lepotica Rada Rasimov, „naše gore list“.
- The Last of Sheila (1973)
Sreća je relativna stvar ali i barem naknadno moguća kategorija, te ovaj nepravično skrajnuti film poslednjih desetak godina dobija prizanje koje mu je izmaklo četrdeset i kusur godina ranije, pri prvim prikazivanjima. U pitanju je možda i ponajbolji rediteljski rad Herberta Rosa (Footloose, The Goodbye Girl, Steel Magnolias, Protocol, Nijinsky…). Napeta priča o milijarderu koji godinu dana nakon smrti svoje supruge na svoju jahtu poziva grupu prijatelja je dovoljno maštovita, a, uz to, ispričana uz znalački gradiran ritam i poštovanje prema datostima i uslovnostima žanra.
- Without a Clue (1988)
Sijaset je ekranizacija dela (romana i priča) sa Šerlokom Holmsom i doktorom Votsonom u središtu radnje, i na televiziji i na filmu, ali malo je ovako istinski duhovitih i osobenih. U postavci ovog filma u režiji Toma Eberharta pijani Holms je zapravo paravan za pravog detektiva, a to je, gle čuda, doktor Vatson. U narečenim ulogama izvrsno su se snašli Majkl Kejn i Ben Kingsli, a tu su i Džefri Džons i Lizet Entoni.
- Gosford Park (2001)
I veliki Robert Altman se dobro pokazao u ovom publici postojano privlačnom podžanru kriminalističkog filma, s tim da je on tu o istom trošku posegnuo i za preispitivanjem stroge kodiranosti britanskog klasnog sistema. U mnogoljudnom glumačkom ansamblu su Megi Smit, Majkl Gambon, Kristin Skot Tomas, Čarls Dans, Tom Holander, Džeremi Nortam, Bob Balaban, Džejms Vilbi, Rajan Filip…, a scenarista Džulijan Felous je desetak godina kasnije stvorio televizijsku Dauntonsku opatiju, sa podosta sličnosti između ova dva ipak suštinski raznorodna ostvarenja.
Naslovna fotografija: Photofest