Evropska noć istraživača: Pet avantura koje ne smeš da propustiš
Ne odustajući od najveće naučne proslave u Evropi ni ove godine, Evropska noć istraživača biće održana 27. i 28. novembra u virtuelnom okruženju, donoseći putem interneta brojne naučne izazove, digitalni lov na blago, eksperimente, predavanja i druženja sa naučnicima, a City Magazine donosi ti pet preporuka za aktivnosti koje nikako ne bi trebalo da propustiš!
U godini koja protiče u znaku i dalje aktuelne pandemije, organizatori Evropske noći istraživača odlučili su da udruže snage i radoznalcima svih uzrasta širom Srbije ponude naučni program koji će biti dostupan kroz svega nekoliko klikova. Sa ciljem da se dodatno istakne značaj nauke i približe složenost i važnost rada naučnika, na sajtu www.nocistrazivaca.rs biće dostupan celokupan program ovogodišnje manifestacije.
ZAVIRI U NAUČNE LABORATORIJE
Oduvek te je zanimalo šta se to dešava iza laboratorijskih vrata? Kako se izvode eksplozivni eksperimenti i ko vodi računa o svim tim istraživanjima? Ovo je prilika da uz nekoliko klikova istražiš Otvorenu laboratoriju Fakulteta za fizičku hemiju Univerziteta u Beogradu i laboratoriju Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ – Instituta od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju! Kroz brojne eksperimente saznaj kako se uz pomoć vazduha može napraviti baterija ili pak kakvog će ukusa biti čokolada budućnosti. Otkrićemo ti i kako se i zbog čega gaje „biljke u staklu“ kao i kakva je uloga laboratorijskih životinja u naučnim istraživanjima.
SVAKODNEVICA PO MERI NAUKE
Tokom sedmice uoči Evropske noći istraživača bićeš u prilici da pratiš glavnog junaka nesvakidašnjeg video serijala i načine na koje nauka menja njegov život nabolje – od kuhinje preko dnevne i spavaće sobe do kupatila. Ovo je video serijal o nauci sa kojom se budimo, ručamo, rastemo, plačemo, dosađujemo ili opuštamo, jednom rečju o nauci uz koju svakodnevno živimo. Glavna poslastica čuva se za samu Evropsku noć istraživača i petak veče, kada će radoznalci moći da zavire u kuću našeg junaka i njegov virtuelni grad prepun naučnih otkrića.
DOBRO DOŠLI U EU ĆOŠE
Šta to sve srpski naučnici i naučnice rade širom Evrope? U kakve su projekte uključeni, kakva istraživanja pokreću? Evropska noć istraživača predstavlja ti projekte srpskih naučnika koje finansira Evropska komisija! Saznaj iz prve ruke kako teče ispitivanje specifične grupe lekova koji bi mogli da se koriste za efikasniji tretman karcinoma pankreasa. Upoznaj bliže projekat koji ima za cilj da zainteresuje učenice osnovnih i srednjih škola za potencijalnu karijeru u oblasti geonauka i srodnih disciplina. I još mnogo toga!
OD PREDAVANJA DO RADIONICA
Dobro proveri satnicu svih dešavanja, jer ovo je savršena prilika da iz svog doma pratiš interaktivna predavanja i radionice na neke od zanimljivih i uvek aktuelnih tema! Deset najbrilijantnijih naučnih ideja razotkriće dr Radomir Ranković, dok će Ante Čurlin povesti svoju publiku na Put oko sveta za 60 minuta. Posebno interesantan sadržaj, naročito za one malo starije, predstavljaće online postavka Korona virus: Q&A, precizno, sa našim naučnicima koja je osmišljena kao niz pitanja našim stručnjacima iz različitih oblasti, uz relevantne odgovore na brojna aktuelna pitanja.
PROŠETAJ SRBIJOM ZA JEDNO VEČE
Kako će ove godine svi sadržaji biti dostupni onlajn, ovo je idealna prilika da publika iz Beograda istraži i otkrije sadržaje koji se pripremaju u skoro trideset gradova širom Srbije. Tako Kragujevac priprema lavirinte inspirisane etnologijom i arheologijom, koje će deca moći da istražuju i kod svojih kuća. Priboj, Prijepolje i Nova Varoš pripremaju se za naučno takmičenje poznato kao Velika naučna avantura. Onlajn vremeplov koji posetioce vodi u antičko doba biće postavljen u Nišu, dok se u Pirotu sprema druženje u znaku Pjera i Marije Kiri. Inđija svoje posetioce dočekuje na postavci Čudesni filteri koja otkriva kakav je kvalitet vode koja nas okružuje, a Kikinda će otkriti kako svako od nas u kućnim uslovima može da napravi sasvim bezbedan vulkan.
Evropska noć istraživača u Srbiji finansirana je iz programa „HORIZON 2020“ koji predstavlja najveći program Evropske unije za istraživanje i inovacione delatnosti, a u okviru potprograma Marija Sklodovska-Kiri. Sve informacije o sadržajima i dešavanjima ovogodišnje Noći istraživača moguće je proveriti na sajtu www.nocistrazivaca.rs.