Tri četvrtine zaposlenih ne bi želelo da se vrati na tradicionalni način rada
Novo globalno istraživanje koje je obuhvatilo 8.000 zaposlenih u malim i srednjim preduzećima širom različitih industrija, a koje je poručila kompanija Kaspersky, otkrilo je da gotovo tri četvrtine zaposlenih (74%) želi da preispitaju način rada koji je postojao pre COVID-19 pandemije. Umesto povratka na uobičajeni način poslovanja, zaposleni širom sveta sada oblikuju budućnost poslovanja pod svojim uslovima, bilo da se radi o provođenju više vremena sa voljenima (47%), uštedi novca (41%), ili radu na daljinu (32%).
Suočeni sa situacijom u kojoj izuzetno veliki broj zaposlenih radi na daljinu, poslodavci sada moraju brzo da se adaptiraju promenama, dok zaposleni ovaj trenutak vide kao priliku za ponovno razmatranje ranijih prioriteta, i planiranje budućnosti na osnovu onoga do čega im je zaista stalo. Dok se poslovni i privatni životi transformišu, zaposleni su ti koji sada sebe vide u odlučujućoj poziciji.
Oslobađajući se od prethodno rigidnih poslovnih rutina, zaposleni preispituju „novu normalnost” kada je reč o radu, inspirisani fleksibilnijim, prilagodljivijim, i humanijim obrascima poslovanja. Gotovo dvoje od petoro zaposlenih (39%) žele da napuste strukturu radnog vremena od 9 do 5, i ova brojka je čak veća za one između 25 i 34 godine starosti (44%), što ukazuje na rastući trend. Sličan broj (34%) ispitanika je spreman da se pozdravi sa fiksnim kancelarijskim postavkama, a oko trećine (32%) želi da okonča sa radnom nedeljom u trajanju od pet dana.
Rezultati istraživanja takođe pokazuju da skoro trećina (32%) zaposlenih rad na daljinu vidi kao treću veliku prednost koja je nastala kao posledica novog korona virusa, nakon provođenja vremena sa porodicom (47%) i uštede novca (41%). Zapravo, većina prednosti se odnosi na mogućnost traganja za novim prilikama za lično usavršavanje van posla, jer pronalaženje balansa između posla i privatnog života postaje sve bitnije.
Naslovna fotografija: Unsplash