Ko je bila Marija, prva žena ratni pilot na Balkanu
Malo je poznato da je pre čitavih 80 godina srpskim nebom jezdila jedna pilotkinja. U svom malom školskom avionu Po-2, neustrašivo je prkosila neprijatelju koji je pokušavao da razori njenu domovinu.
Zvala se sasvim obično, Marija Draženović Đorđević, a ovo je priča o njoj, piše 011info.com.
Rođena je u porodici obućarskog radnika u slavonskom gradiću Osijeku pre gotovo 100 godina, tačnije 10. aprila 1924. godine. Da je Marija neobično dete, bilo je jasno još na prvi pogled. Velikih, raširenih detinjih očiju posmatrala je veliko plavo nebo i sanjala da jezdi njime. Tih godina aeronautika je u Kraljevini Jugoslaviji bila u usponu, avio klubovi otvarali su se na svakom koraku, a priučeni piloti vremenom postajali pravi letački asovi koji su svoje znanje prenosili na druge.
Prvu priliku da se otisne put oblaka, dobila je sa samo 10 godina. Slučaj je hteo da sa školom obiđe jednu lotačku školu. I dok su druga deca trčala oko aviona, diveći se drvenim zmajevima, Marija je briznula u plač. Ovo je video jedan od pilota koji se spremao na let i upitao je zašto plačeš. Detinjim drhtavim glasom rekla mu je da je to zato što piloti ne daju deci da lete. Raznežen, odlučio se na običan potez. Budućnu pilotkinju stavio je sebi u krilo i provozao je avionom jedan krug iznad grada. Bio je to početak pasije koja će se uskoro izoditi u pravu veštinu.
Može li žena da postane pilot?
Presudni momenat za Marijinu letačku karijeru bio je neposredno pred Drugi svetski rat, kada se porodica zbog očevog posla preselila u Borovo, nadomak Vukovara. I tada i sada, kičma privrednog razvoja ovog mesta bila je tvornica obuće i gume, koja je u to vreme nosila naziv „Bata“, a danas je poznata pod imenom „Borovo“. O ekonomskoj snazi i značaju ove fabrike, govori i činjenica da je u okviru nje osnovan i aero-klub, te letačka škola za sportske pilota.
Pogađate, jedan od prvih polaznika bila je upravo Marija koja je sa samo petnaest godina napustila školu i zapostila se u fabrici kako bi mogla da postane član kluba. Naime, polaznici pilotske škole i članovi kluba mogli su da budu isključivo radnici fabrike. Ne treba reći da su njeni roditelji bili veoma iznenađeni izborom svoje ćerke, ali su, znajući za njenu dugogodišnju ambiciju na kraju popustili i dopustili joj da ostvari svoje snove.
Čak je i polaganja finalno ispita bilo uzbudljivo. Plan je bio da polaznici izvedu kratak let i izvedu nekoliko akrobacija kako bi dokazali svoje znanje, ali je bio pomršen iznenadnom olujom koja je naterala pilote da se pre vremena prizemlje. Srećom, dolet je bio siguran, a Marija je dobila svoju pilotsku licencu i postala najmlađi pilot u čitavoj Kraljevini.
I kada je izgledalo da ne postoje prepreke na njenom daljem životnom putu, nad svetom se nadvila senka najrazornijeg ratnog sukoba u poznatoj istoriji čovečanstva, piše 011info.com
Ako neko želi da pogleda dobar fima na ovu temu, a i da bi imao sa čime da poredi, preporuka je Warrior iz 2011. sa Tomom Hardijem i Džoelom Edgertonom u glavnim ulogama.
A šta su to “šabanski klubovi”?
Al ga NAGRDI…čoče..
Pa ti sigurno imas: 3 Medjeda, par palmi i vise oskara… I nobelovu nagaradu za ‘kritiku’…
A da ti si zensko.. ( jesi li bila ikad Na box ,kik box, MMA?
Čisti zbog politicke korektnosti..
Akciono – šabanski srpski žanr! Svaka čast za klasifikaciju! Samo bih zamolila da uvek u tekstovima navedete da su ovi i ovakvi ‘filmovi’ podržani od strane Filmskog centra Srbije koji je glavni krivac za očajno stanje i još očajnije filmove u srpskoj kinematografiji. I tako decenijama unazad…
Nisam gledao film pa ne mogu da ga komentarisem, ali mogu da komentarišem članak iz kog se jasno vidi da imate jako loše mišljenje o porodici Balašević i ne trudite se da to sakrijete, naprotiv.
Film je odvratan….nula.nula..nula..mozda je zanimljiv za decu do petog razreda…
Realno dobar komentar sa obiljem opisanih nedostataka…ako je reditelj iz Bugarske, Maja Berpvic glumi Rumunku a Balasevicka muslimanku nije ni cudo sto film lici na Kazahtanski dugometrazni film sniman mobilnim telefonom.