Novak Đoković o situaciji na Balkanu: “Ne treba u svojoj kući da se bijemo”
U podkastu “Neuspjeh prvaka” kod Slavena Bilića nedavno je gostovao Novak Đoković koji je između ostalog govorio o podelama naroda na Balkanu i problemima sa kojima se susreće region kada su u pitanju međuljudski odnosi.
“Jedna stvar koju hoću da kažem, a koja je negativna, verovatno za sve nas ovde u regionu i koja mislim da nam stvara ogroman problem, a ne mislim da je to tako teško da se okrene je to što smo razjedinjeni – do momenta kada je kap prelila punu časšu. Kada gori, onda smo tu, ali zašto samo kada gori, čoveče?”, rekao je Đoković, te nastavio:
“Zašto ne bismo mogli da budemo konstruktivniji jedni sa drugima. Pa, čoveče, ne treba u svojoj kući da se bijemo ako već imamo po svetu bitke da se bijemo i da se dokazujemo”, kažao je Novak i dodaje:
“Ja razumem, da ne ulazimo u te bolne teme ratova i svega, to su ožiljci, ja razumem, svaka strana ima svoju priču i svoje gubitke i to je jako teško, sport je jedna od sfera i grana društva koja šalje tu poruku jedinstva i normalizacije. Ne može to da se zaboravi i neki ljudi ne mogu da pređu preko nekih stvari i ja to razumem i poštujem, ali ajde da nešto najosnovnije pokušamo, susedski što se kaže da trgovina, da pomognemo jedni drugima da živimo normalnije i bolje živote jedne sa drugima.”
Novak Djokovic on the Balkans:
— Danny (@DjokovicFan_) April 1, 2026
“What’s negative is how divided we are. We’re all neighbors. We shouldn’t be fighting. We should be helping each other so we all live better lives.”pic.twitter.com/TpEmBGwcBJ
Đoković je na jednostavan način poslao osvešćujuću poruku. “Srbiji je Hrvatska prvi komšija i obratno, Bosna i Hercegovina i Makedonija, ne može da bude Španija… Zato mi je taj gorak ukus u ustima, to što smo tako razjedinjeni, našpanovani na neku frekvencu koja i dalje, samo radimo kontra od sebe”, priča Novak i dodaje:
“Mnogo je ovaj region propatio kroz istoriju. Mi smo jako ponosni ljudi koji živimo na ovom području i ja sam ponosan što se držimo, u smislu ne damo na sebe, ali mislim da bi svi kolektivno i lagodnije živeli, kad bi makar malo popustili, da ulepšamo i olakšamo život jedni drugima.”, zaključio Đoković.

Srbija mora da dodje opet u svoj red dok se to ne desi nece moci da se otvori , i necemo mrznju koja je i prema Srbiji i sa nasim susedom Hrvatskom i sa Albanijom ,to vecito suskanje i vredjanje o napadima izaziva nelagodnost i to mora da se iskoreni. I to u Srbiji i sigurno cemo imati opet dobre susedske odnose
Bravo za Novakovo mišljenje. Treba jedno drugima da učinimo život boljim da kroz kulturu, ekonomiju i sport surađujemo. Saša 2964
Novak je normalan covek. Problem je sto ovih drugih ima previse, a misle da su pametni i da mnogo znaju. A te iste propagira vlast.
Nole je naš Ambasador mira, za koju godinu mogao bi da bude predsednik Srbije, po Crnogorskom modelu gde su izabrali dva mlada pametna čoveka koji vode Crnu goru u Evropsku uniju.