Kako da organizujete garderober da biste se lakše i brže obukli
Svi čekamo dan da otvorimo garderober i unutra vidimo redove uredno složene odeće, poređane po boji i nameni. A šta nas sprečava da tu misao pretvorimo u realnost?
Pre svega, treba nam malo volje i plan organizacije, a u nastavku vam donosimo nekoliko saveta koji će vam olakšati život na duže staze.
Vidljivost je ključna
Dobro organizovan garderober olakšava izbor odeće, a prvi korak je da je sve pregledno i da odmah možete da vidite šta vam je na raspolaganju. Saveti su da imate police unutar garderobera, kako biste mogli istovremeno da vidite ono što visi i ono što je presavijeno i zamislite odevnu kombinaciju.
Rasporedite sve po načinu oblačenja
Neka vam stvari koje češće nosite budu lakše dostupne, a one koje ređe oblačite mogu biti i negde iza njih. U zavisnosti od toga šta prvo oblačite, stavite da vam npr. donji veš bude bliži od pantalona, majice, pa potom košulja i ostalih komada odeće. Ali to je sve lično i možda vama odgovara drugačiji raspored.
Napravite zonu za stvari koje ćete obući ponovo
Pojedini komadi odeće moraju da se operu odmah posle jednog nošenja, ali ima i onih koje možete nositi više puta pre nego što treba da završe u korpi za prljavi veš. Ne bi bilo loše da izdvojite deo za kačenje odeće koja je u toj „prelaznoj“ fazi. Možete napraviti i policu za pidžame, trenerke i druge stvari koje se nose svakodnevno po kući.
Šta okačiti na ofingere?
Vrlo je važno šta treba da se okači na ofingere, a šta da se presavije i stavi na police. Neko opšte pravilo je da ono što je tkano treba da se okači, a ono što je šiveno treba da se presavije. Komadi poput poslovnih košulja, jakni i odela moraju da se okače da se ne bi izgužvali, dok treba izbegavati kačenje dugih, teških haljina koje bi tako mogle da izgube oblik u ramenima.
Šta presaviti?
Trikotažna odeća trebalo bi da se presavije ili urola u oblik valjka pa stavi u fioku, po mogućstvu uz neku kuglicu protiv moljaca. Džemperi koji vise na ofingeru mogu da izgube oblik tokom vremena, a isto važi i za drugu osetljivu odeću. Treba voditi računa i o tome koji komadi su veći, da ne bi išli preko onih manjih.
Organizacija fioka
Kako bi vam fioke bile pregledne, treba razmisliti o principu Mari Kondo koji kaže da stvari treba ređati uspravno u fiokama, a ne položeno, jer tako dobijate više prostora i bolju preglednost. Na taj način, kada se otvore fioke, odmah vidite šta se sve nalazi u njoj, bez preturanja.
Izvor: The Guardian
Naslovna fotografija: Nadin Mario on Unsplash