Šta se desi kada konzumiramo previše meda?
Medom se služimo tokom pripreme raznih jela i pića, no najčešće se koristi kao zaslađivač u čaju. Njime možete poboljšati ukus kafe ili limunade, kao i kašica, voćnih salata ili deserata. Poslastice čak i dugo ostaju sočne, upravo zahvaljujući medu. On se takođe služi uz neka mesna jela, a preporučuje se za pripremu mnogih azijskih jela. Najjednostavnije, medom možete namazati krišku hleba ili palačinke.
Antioksidativno dejstvo meda
Med sadrži flavonoide, aminokiseline, enzime i druga jedinjenja koja deluju kao antioksidansi. Stoga, med smanjuje upalu i oštećenje tkiva. Pčelarski savez Slovenije sproveo je istraživanje kako bi se utvrdio antioksidativni učinak lokalnog meda. Istraživanje je obuhvatilo 40 uzoraka meda iz 6 statističkih regija Slovenije.
Rezultati
Tamni med, poput šumskog, onog od: kestena, smreke, oraha, heljde, ima veće antioksidativno dejstvo od svetlijih vrsta meda. Uzorci koji imaju veću antioksidativnu obično imaju i veću antimikrobnu učinkovitost, stoji na stranicama saveza. No, iako se radi o prirodnoj i zdravoj hrani, ni s medom ne želite preterivati!
Šta se može dogoditi ako konzumirate previše meda?
Previše meda može uzrokovati zatvor ili proliv, nadutost i druge probavne probleme, objašnjava nutricionistkinja. Može uticati na nivo šećera u krvi, a prekomerna konzumacija može dovesti do debljanja. Takođe, može se negativno odraziti na zdravlje zuba. Uostalom, sastoji se od ugljenih hidrata (95%), od kojih je najviše fruktoze i glukoze, koji su dobri izvori energije, ali telo ne može odjednom preraditi velike količine šećera.
Izvor: Aktivni Si
Naslovna fotografija: Art Rachen / Unsplash