Sorbe ili šerbet – u čemu je razlika?
Zamislite sledeću situaciju: u svojoj omiljenoj poslastičarnici pokušavate da se odlučite između sorbea od jagoda i zavodljivog šerbeta. Oba deluju jednako privlačno, ali u čemu je razlika?
Sorbe je smrznuta mešavina vode, zaslađivača, voćnih sokova i aromatičnog bilja poput bosiljka. Može se koristiti kao desert ili kao sredstvo za čišćenje nepca.
Iako šerbet kod nas podrazumeva napitak koji se pravi tako što se karamelizovani šećer prelije vodom ili mlekom, a zatim kuva dok ne provri, taj naziv u drugim zemljama ima potpuno drugačije značenje. Stoga, nije loše znati ovu razliku za slučaj da negde u inostranstvu želite da poručite jednu od ove dve poslastice.
Naime, šerbet ili šerbert, kako se izgovara u mnogim zemljama širom sveta, gotovo je isto što i sorbe, s tim što može da sadrži do dva procenta mlečnih proizvoda, masti i jaja. Svaka smrznuta mešavina koja sadrži više od dva procenta ovih namirnica je sladoled ili đelato.
Rane verzije sorbea potiču od rimskih careva čiji robovi su snosili sneg s planina da bi ga kasnije mešali sa medom i vinom i tako pravili drevnog prethodnika današnjeg sorbea. Šerbet se pojavio kasnije kada su se dodavali novi sastojci koji su mešavinama davali bogatiju teksturu i ukus.
Sorbe odlikuju neobični ukusi i arome uključujući mešavine đumbira i limete, ruzmarina i limuna, a tu su i nezaobilazni ukusi višnje i guave.
Za razliku od njega, šerbet se pravi u različitim voćnim ukusima poput ananasa, pomorandže, limete, maline, kao i u mešavinama nekoliko različitih ukusa. U tom slučaju izgleda vrlo dekorativno jer podseća na dugine boje.
Zabavno je kada kupci misle da time što biraju sorbe ili šerbet umesto sladoleda unose manje kalorija… Istina je da šoljica sladoleda od vanile sadrži manje kalorija nego jednaka porcija sorbea. Glavni krivac za to je veća količina šećera. Ipak, ukoliko tražite vegansku varijantu, sorbe će svakako pobediti!
Izvor: Reader’s Digest
Fotografije za naslovni kolaž: Unsplash