U čemu je tajna vazdušastih palačinki?
Ukoliko volite da pripremate i jedete palačinke, pored dobrog recepta, potrebno je i malo kulinarske umešnosti. Nije u pitanju naučna fantastika, već mali trikovi velikih majstora. Pored toga, potrebno je da sledite proces korak po korak, lagano, i sa puno ljubavi. Verujemo da želite da otkrijete šta treba da uradite kako biste dobili vazdušastu poslasticu koju ćete kasnije filovati raznim nadevima. Stoga odmah prelazimo na otkrivanje ove kulinarske tajne...
- Sve počinje od mehurića
Da bi palačinke koje ste ispekli bile po ukusu ukućana ili prijatelja, potrebno je da u sebi imaju vazdušne džepove. Tokom pripremanja smese, stvore se mehurići, koji treba da se zadrže. Interesantno je da je za njihov nastanak zaslužan prašak za pecivo, koji kada se doda, oslobađa ugljen-dioksid. Mehurići se javljaju 2 puta, prvo kada se sastojci izmešaju, a zatim i kada se palačinke peku na tiganju. Toplota podstiče vazdušastost, te što je viša temperatura, to bolje. Zato se za prašak za pecivo kaže da ima duplo dejstvo. Pored njega, veliku ulogu igra i gluten u brašnu koje koristite za pripremu smese. On sadrži molekule proteina koji vremenom postaju elastični. Ako ste posmatrali kako se testo za hleb razvlači, upravo to je razlog. Kada su u pitanju palačinke, gluten dovodi do stvaranja balončića od smese koji rastu poput pravog balona. Stoga, nema vazdušastih palačinki bez brašna koje sadrži gluten.
- Zagrevanje smese
Kao što smo već spomenuli, zagrevanje takođe utiče na vazdušasti efekat. Kada smesu razlijete po tiganju, ona brzo počne da narasta. Pored toga, tečnost ispari, proteini koji se nalaze u jajima se zgušnjavaju, te mehurići opstaju. Naravno, do ovoga dolazi samo ukoliko je ringla dovoljno zagrejana pre nego što počnete. Smesa mora brzo da se ispeče, inače ništa od vazdušastih palačinki. Naš savet je da ih pečete na 180 do 200℃.
- Dodatni faktori
Šećer se vezuje za vodu u smesi i usporava delovanje glutena. Preciznije, palačinke u koje je dodata 1 supena kašika šećera biće mekane, a ne gumene i rastegljive. Takođe, on će učiniti da palačinke dobiju lepu braonkastu boju i koricu, koju svi volimo. Za još bolji efekat razmutite šećer sa jajetom. So ima slično dejstvo, ali pomaže i da smesa bude gušća. U pripremi uvek koristite mleko, ili jogurt, a ne druge mlečne proizvode, jer će palačinke biti ravne. Obratite pažnju na to da su vam pored mleka i jaja potrebni i drugi sastojci koji će smesi dati gustinu i to u pravoj razmeri. Naravno, govorimo o brašnu, koje nemojte odokativno dodavati, već izmerite gramažu. Takođe, mleko možete zameniti jogurtom za više vazdušastih džepova, jer on poboljšava dejstvo praška za pecivo. Ukoliko vam je smesa gušća, palačinkama će biti potrebno više vremena da se ispeku, te smanjite temperaturu da ne zagore.
- Okretanje
Ovaj savet važi za one koji vole da se igraju i naglo ih okrenu u vazduhu. Time samo dobijate ravne palačinke, bez slasti i mehurića. Stoga, zanemarite bravure i samo polako, lagani okret dok ne porumene sa obe strane.
Izvor: The Spruce Eats
Fotografije: Unsplash