Za vikend se pomera sat – evo saveta za poboljšanje sna
U prethodne dve godine, puno nesigurnosti i neizvesnosti imalo je mnoge posledice po naše fizičko i mentalno zdravlje, usled čega je došlo do anksioznosti, depresije, pa i nemogućnosti spavanja. San je veoma važan deo našeg opšteg blagostanja i zato nikada ne treba umanjiti njegov značaj.
Kako se u ovu subotu sat pomera unapred radi letnjeg računanja vremena, možemo očekivati da to baš i neće prijati našem organizmu, pa nije loše spremiti se na vreme. Neke stvari i posledice ne mogu se sprečiti, ali vanredne situacije traže bar neke mere. Vrhunski sportisti, na primer, pred neki konkretan turnir znaju da spavaju i po 10 do 12 sati dnevno zbog dolazećeg napora, a i kako bi ojačali imuni sistem.
Evo nekoliko saveta za spavanje koji su naročito korisni pred pomeranje sata, ali koji i inače mogu puno značiti za zdrav san:
- Navike su veoma važne. Pokušajte da idete na spavanje i budite se u isto ili slično vreme svakog dana. Ukoliko ne budete mogli da zaspite, ili se budite više puta u toku noći, nemojte spavati duže, nego izdržite do kraja dana kako biste se sutradan dobro naspavali.
- Izbegavajte da gledate u ekrane televizora, telefona ili tableta makar jedan sat pre odlaska na spavanje. Možete da makar uključite noćni mod na telefonu ako morate da gledate u njega pred spavanje, ili da nabavite naočare za zaštitu od plavog svetla.
- Neka vam krevet bude asocijacija samo za spavanje. Probajte da ne radite u spavaćoj sobi i da filmove gledate u dnevnoj, kako biste, kada dođete u spavaću, mogli lakše da zaspite.
- Neka temperatura u spavaćoj sobi bude malo niža. To će vam pomoći da snizite temperaturu tela i lakše zaspite. Ne preporučuje se da vežbate kasnije uveče, ali ako se ipak odlučite za to, onda nakon toga topao tuš pomaže da se pospeši periferna cirkulacija.
- Izbegavajte kafein nakon podneva, jer on može ostati u vašem organizmu duže od šest sati i otežati proizvodnju melatonina, koji olakšava san.
- Probajte da izbegnete ili smanjite alkohol kasno uveče. Iako je sedativ i može vas uspavati, utiče na smanjivanje REM faza, koje su veoma važne za odmor.
Nadamo se da će vam ovi saveti pomoći da normalizujete spavanje, a ukoliko imate ozbiljnijih problema – obratite se lekaru za stručnu pomoć.
Izvor: Tatler
Naslovna fotografija: Julian Hochgesang on Unsplash