Znamo kako da gajite lavandu na terasi
Uzgajanje biljke lavande u zatvorenom prostoru daje vam prednost celogodišnjeg pristupa ovoj biljci
Bez obzira da li želite da napravite aromatično ulje, čajeve, ukrasite sobu ili ispunite svoj dom prijatnim mirisom, lavanda je biljka koju ćete želeti da uzgajate jer ima višestruku upotrebu u domu. Baštovani toliko vole ovu trajnicu da su čak pronašli način da produže njenu vegetaciju. Da, istina je: čak i ako živite u oblasti sa niskim zimskim temperaturama, lavandu je moguće uzgajati tokom cele godine. Ovo se postiže uzgajanjem bilja na otvorenom u kontejnerima, a zatim prezimljavanjem biljke u zatvorenom prostoru kada vreme postane hladnije. Ako nemate postojeću baštu, možete pokrenuti sopstvenu baštu sa začinskim biljem presađivanjem lavande iz vašeg lokalnog baštenskog centra. Koji god put za sadnju da odaberete, pratite ove savete za uspešan uzgoj lavande u zatvorenom prostoru kako biste bili sigurni da imate beskrajne zalihe ove mirisne biljke.
Izaberite patuljaste sorte za uzgoj u zatvorenom prostoru
Postoji preko 450 vrsta lavande, pa obavezno istražite i izaberite najbolju lavandu u zatvorenom na osnovu toga kako ćete je koristiti. Ako želite patuljastu sortu koja će biti mirisna tokom cele sezone, razmislite o uzgoju engleske lavande ‘Hidcote’ (Lavandula angustifolia) – njeni tamnoljubičasti cvetovi lako se mogu držati debeli za uzgoj u teglama. Ako želite da dodate slatke, svetle listove lavande u svoje pecivo ili druge kulinarske kreacije, razmislite o uzgoju engleske lavande ‘Munstead’. Ako želite da dodate stabljike lavande u stonu vazu, pokušajte da uzgajate ‘Kev Red’ ili špansku lavandu sa njenim zadivljujućim cvetovima. Francuska lavanda (Lavandula dentata) je takođe lepa sa svojim nazubljenim listovima, ali nije tako prijatna za jelo.
Kupite sadnice u vašem lokalnom baštenskom centru
Seme lavande je teško klijati, tako da je najlakši način da počnete da uzgajate lavandu u zatvorenom prostoru da kupite mlade biljke u saksijama ili presađene, a ne da pokušavate da uzgajate lavandu iz semena. Nakon što donesete svoju novu biljku lavande kući, presadite je u kontejner koji je za jednu ili dve veličine veći od originalnog kontejnera. Gajenje lavande u saksijama od terakote je posebno dobro jer biljka preferira nešto suše uslove i voda brže isparava iz poroznog materijala saksije.
Razmnožavajte reznicama
Takođe možete da unesete u kuću začinsko bilje koje je raslo napolju celo leto i presadite ga kako biste produžili sezonu rasta u zatvorenom prostoru. Obavezno pomerite lavandu unutra pre nego što temperatura padne da biste je zaštitili od hladnoće. Nije potrebno premeštati celu biljku lavande u zatvorenom prostoru – samo uzmite nekoliko reznica iz biljke.
Obezbedite puno svetla
Postavite biljku lavande na toplo mesto leti, a zimi na malo hladnije, ali svetlo mesto. Kuhinjska prozorska daska sa južnom ekspozicijom je obično dobro mesto za uzgoj lavande u zatvorenom prostoru; lako je dohvatljiva tokom kuvanja i verovatno će imati dovoljno svetlosti i cirkulacije vazduha. Rotirajte biljku na nedeljnoj bazi tako da sve strane biljke dobiju šest do osam sati direktne sunčeve svetlosti. Ako nemate dovoljno sunčeve svetlosti, stavite biljku lavande pod svetla za rast 12 do 14 sati svakog dana.
Zalivajte lavandu kada se zemlja osuši
Zalijte lavandu kada osetite da je vrh zemlje suv. Prekomerno zalivanje može izazvati trulež i probleme sa insektima. Dozvolite da se zemlja malo osuši između zalivanja.
Regulišite temperaturu
Za najbolje uslove uzgoja u zatvorenom prostoru, održavajte sobnu temperaturu između 20 i 25 stepeni tokom dana i najmanje 10 stepeni niže noću. Držite lavandu dalje od toplote i propuha.
Održavajte nizak nivo vlažnosti
Lavanda preferira klimu sa niskom vlažnošću. Većina domova ima relativnu vlažnost od oko 40 procenata – ovo je savršeno za uzgoj lavande. Nema potrebe za dodavanjem vlage u prostor.
Pažljivo orezujte
Koristeći čiste, oštre baštenske makaze, nežno odrežite vrhove. Ovo će oblikovati i podstaći lavandu. Najbolje vreme za obrezivanje lavande je proleće. Kada biljka napuni tri ili četiri godine i čini se da umire u centru, odrežite stabljike na otprilike polovinu njihove prvobitne dužine da biste podstakli biljku da proizvede novi rast.