10 stvari koje niste znali o bolonjeze sosu
Ukusni sos od mlevenog mesa i paradajza rado se može videti na svakom stolu i svaka domaćica ima (svoj) recept za savršeni bolonjeze.
Ali postoje razna pogrešna tumačenja vezana za ovaj čuveni italijanski sos, a ovo su neka od njih.
1. Bolonjeze sos se ne služi uz špagete
Savršen oblik testenine uz koji se servira bolonjeze sos su taljatele, vrsta špageta na trake (široke). Zašto je izbor testenina toliko važan? Prema rečima italijanskih kuvara, meso iz sosa bolje prijanja na širu i ravnu površinu taljatele, u poređenju sa tankim špagetima.
2. Italijani ovaj sos ne zovu „bolonjeze“
Nećete naći jelo pod nazivom „špageti bolonjeze“ na menijima restorana u Bolonji. Potražite tagliatelle al ragu, ili ragu alla bolognese. Drugo ime, isti sos.
3. Jelo sa bogatom prošlošću
Ovo međunarodno obožavano jelo nastalo je u italijanskim kuhinjama tokom 18. veka. Nakon toga, posebno bogata verzija ovog sosa pojavljuje se u kulinarskoj bibliji La scienza in cucina e l’arte di mangiare bene iz 1891. godine. Nezadovoljan upotrebom samo telećeg mesa u receptu, autor Pelegino Artuzi je svom receptu za sos bolonjeze dodao tartufe, pileća džigerica i kajmak.
4. Imola – pravo mesto porekla bolonjeze sosa
Zbog popularizacije i promocije recepture za ovo jelo, kolevkom bolonjeze sosa smatra se italijanski grad Bolonja u pokrajini Emilija Romanja. Izvor najranijeg dokumentovanog recepta za ragu sos je zapravo Imola, koja se nalazi zapadno od Bolonje.
5. Sastoji se od dve vrste mesa
Dodavanje pancete u mlevenu govedinu daje sosu lagani i fini dimljeni ukus. Stoga, ako želite da postignete pravi, autentični ukus ragua, svakako posegnite za prošaranom slaninom ili pančetom.
6. Sastoji se od više povrća nego što mislite
Svež i sočan paradajz je ključni sastojak ovog ragua. Ako ste do sada samo „krstili“ mleveno meso sa malo paradajza iz konzerve, svakako razmislite o upotrebi svežeg. Vrhunski ragu sadrži i luk, celer i šargarepu – sve sitno iseckane tako da ih ne primetite u sosu.
7. Bilje i beli luk ne idu u ragu
Italijanski kuvari ragu začinju isključivo i samo muškatnim oraščićem, solju i biberom. Na pomen belog luka i začinskog bilja „padaju u nesvest“, pa ćemo zaključiti da im nije mesto u ovom sosu.
8. Dodajte crno ili belo vino
Kuvari van Italije decenijama obilno dodaju crveno vino u ragu, ali je i belo vino prihvatljivo ako je veoma suvo.
9. Parmezan kao jedini začin
Parmigiano Reggiano, tvrdi sir karakterističan za ovaj region Italije, jedini je začin koji treba da dodate u ragu pre jela. Ovaj sir je toliko ukusan da je bio jedan od nekoliko zakopanih predmeta koje je spasio hronolog Semjuel Pepis iz Velikog požara u Londonu.
10. Bolonjska kuhinja
Grad Bolonja ima nadimak La Grasa i to sa dobrim razlogom. Bolonja je poznata po mortadeli, fino mlevenoj svinjskoj kobasici punjenoj mekim kockicama masti. Probajte ragu u drugačijem obliku, između listova svežih lazanja i prelivenih bešamel sosom. Ne zaboravite na kriške pršute i parmezana i sve to zalijte finim vinom, prenosi portal volim.meso.hr.