8 jednostavnih načina da pica veče učinite zdravijim
Pica je obično sinonim za nezdravu hranu, baš kao i hamburger i pomfrit. Ali moguće je napraviti zdraviju opciju, a kako – pogledajte u nastavku!
Znak da vikend sigurno dolazi jeste pica petkom uveče. Ili ste možda odlučili da sredinu nedelje presečete dobrim raspoloženjem uz ovaj omiljeni obrok. Koje god veče (ili večeri) odabrali, donosimo dobre vesti – pica može biti zdrav i dobro zaokružen obrok.
Pica se generalno sastoji od ugljenih hidrata iz testa, proteina i masti iz sira, mesa i preliva, a to su sve komponente onoga što obično sadrži obrok. Ipak, pica generalno nije najzdravija hrana jer se smatra da ima visok sadržaj natrijuma, kalorija i zasićenih masti. Ipak, nisu sve pice iste. Sve je u načinu pripreme, a priprema kod kuće može biti put ka zdravijem uživanju u ovoj omiljenoj hrani. Evo nekoliko načina kako pica može postati zdrav obrok koji možete jesti bez griže savesti.
1. Napunite picu povrćem za dodatne hranljive materije
Zamislite picu kao sjajan način da unesete u organizam gomilu povrća i tako zadovoljite potrebe za vitaminima, mineralima i vlaknima. Fil za picu napravite od paradajza, paprike, luka, pečurki, maslina i bosiljka. Na ovaj način dobijate obrok pun hranljivih materija.
2. Odlučite se za picu sa tankom korom da biste smanjili unos kalorija
Bilo da naručujete picu ili je sami pravite, odaberite tanko testo. Tako unosite značajno manje kalorija i loših ugljenih hidrata, a sa većom količinom povrća pica postaje znatno zdraviji obrok.
3. Vodite računa o siru koji odaberete da biste ograničili unos zasićenih masti
Većina ljubitelja pice će vam reći da je sir neophodan. To je tačno, ali i tu postoje zdravije opcije. Sir sadrži proteine i kalcijum, ali često i zasićene masti, što nije dobro. Zato birajte mlađe sireve poput rikote ili mocarele.
4. Odaberite integralnu koru za dodatnu hranljivost
Bez obzira da li pravite picu kod kuće ili naručujete, važno je da razmislite ne samo o tankoj u odnosu na debelu koru, već i o vrsti testa. Ako ste u mogućnosti da napravite integralnu podlogu, ovo će vam pomoći da u svoj organizam unesete dodatnu količinu vlakana. Opcija može biti i podloga od povrća, ali to već ostavljamo istinskim ljubiteljima zdrave ishrane.
5. Izaberite nemasne proteine poput piletine umesto mesa sa visokim sadržajem natrijuma i masti
Zahvaljujući siru, vaša pica će već sadržati proteine, ali mnogi ljubitelji pice dodaju i drugi izvor proteina, pa vodite računa šta još stavljate na podlogu. Izbegavajte masno meso, a prednost dajte prilozima kao što su pileća prsa ili šunka sa malim procentom masti. Opcija mogu biti i morski plodovi ili neko drugo kvalitetno i nemasno meso. Preporuke su da se u ishrani ograniči unos prerađenog mesa kao što su slanina, kobasica i salame, koji ne sadrže samo natrijum, već i zasićene masti.
6. Izaberite crveni sos – prepun je esencijalnih hranljivih materija
Crveni sos čini ukus pice prepoznatljivim, a takođe pruža ozbiljne hranljive materije. Tradicionalni crveni sos će obezbediti vitamine A i C zajedno sa antioksidansom likopenom. Na primer, ¼ šolje sosa na bazi paradajza daje vam preko 7 mg vitamina C, što je oko 7,8 procenata vašeg dnevnog unosa. A tu su i drugi vitamini koje ćete uneti uživajući u jelu. Crveni sos je svakako bolja opcija od kremastih sosova koji se stavljaju na belu picu.
Ako niste ljubitelj crvenog sosa, postoje i druge opcije. Možete da koristite pesto, napravljen od orašastih plodova i ulja, što je zdravije za srce. Pesto se pravi od pinjola (iako možete staviti bademe ili orahe), a orašasti plodovi potencijalno mogu sniziti loš holesterol ili blagotovorno uticati na sluznicu arterija. Pesto se takođe pravi od maslinovog ulja, koje prema istraživanjima može smanjiti rizik od srčanih oboljenja.
7. Poslužite picu sa zdravim predjelom ili salatom da biste upotpunili obrok
Pica veče ne vrti se samo oko ovog jela, već i priloga koje jedete uz njega. Prilozi mogu igrati veliku ulogu u stvaranju sveukupnog uravnoteženog obroka. Probajte predjelo od povrća. To može biti naseckano povrće poput celera, krastavca i šargarepe uz sos na bazi jogurta. Takođe, picu kombinujte sa omiljenom svežom salatom – tako povećavate sitost, unos vlakana i hranljivih supstanci.
8. Jedite polako da biste uživali u hrani i društvu
Da, želećete da razmislite šta je na vašem tanjiru tokom pica večeri, ali takođe razmislite o tempu kojim jedete. Uživajte u ukusu hrane, umesto da samo ubacite hranu u usta za samo nekoliko minuta. Ako jedete polako, onda ćete shvatiti kada ste siti, bez preterivanja. Jedite polako dok ne budete zadovoljni. Takođe, obratite pažnju na ljude sa kojima delite obrok. Dobre porodične i prijateljske veze dokazano pozitivno utiču na zdravlje. Ponekad je od hrane važnija sama tradicija koja je stvorena.
Izvor: www.everydayhealth.com
Naslovna fotografija: Ömer Yıldız@fotomublog / Unasplash