Ovaj startap želi da napravi meso od vazduha
Dvoje naučnika koji su još odranije imali jedan zajednički cilj – borbu protiv klimatskih promena, želeli su to da sprovedu pomoću hrane. Naime, kako je poljoprivreda odgovorna za četvrtinu emisije gasova staklene bašte u atmosferu, a to naročito važi za preradu mesa, oni su se fokusirali na proizvodnju alternativnih izvora proteina.
Za osnovu su uzeli jedno zaboravljeno istraživanje koje je NASA započela tokom 1960-ih. Ono se ticalo ishrane astronauta na dugim putovanjima, gde nema toliko resursa i izvora hrane. Jedna od ideja bila je da se mikrobi pomešaju sa ugljen-dioksidom koji astronauti dišu i od toga se napravi neka vrsta hrane. Međutim, ideja je zaboravljena jer misija nikada nije stigla do Marsa.
Oni su potom, decenijama kasnije, preuzeli ovaj princip donekle kako bi koristili reciklirani ugljen-dioksid za pravljenje alternativa palminom i citrusnom ulju. Kasnije su to predstavili jednom kalifornijskom startapu, pod nazivom Air Protein, čija ideja je da pravi meso od vazduha. Ma koliko ovo suludo zvučalo na prvu loptu, iz ove kompanije kažu da je proces sličan proizvodnji jogurta.
Air Protein koristi mikrobe u posebnim posudama za fermentaciju i meša ih sa ugljen-dioksidom, kiseonikom, mineralima, vodom i azotom. Krajnji rezultat je neka vrsta brašna bogata proteinima, koja ima sličnu sadržinu aminokiselina kao proteini u mesu. Ova masa potom može da se termički obradi tako da se dobije ukus i tekstura slični onim kod mesa, kažu iz ove kompanije.
Ono što je važno kod ovog procesa je da on uklanja višak ugljen-dioksida iz vazduha, a potom i koristi znatno manje resursa nego na primer obrada junetine. Glavni problem kod ovog procesa je što mora da bude finansijski konkurentan proizvodnji mesa i drugih zamena za meso, a iz ove kompanije veruju da će u tome uspeti i da njihov proces predstavlja budućnost ljudske ishrane.
Izvor: Wired
Naslovna fotografija: Photo by Edson Saldaña on Unsplash