Povrće varimo 40 minuta, a kada vidite koliko se organizam bori sa pečenjem, biće vam jasno zašto posle prasetine ne bi trebalo da jedete satima
Za novogodišnje odluke je sada već kasno, ali s obzirom da leto polako dolazi, gubljenje kilograma nikada nije bolje zvučalo. Međutim, osim dobre dijete i vežbanja, ipak je važno da znate što više informacija o svom telu kako biste razumeli šta se u njemu dešava, a kako Aktivni.si navodi, ključni proces jeste varenje.
Prilikom mršavljenja nije potrebno voditi računa samo o ishrani, već i fizičkoj aktivnosti, stresu, načinu života, a poželjno je pre odlaska na dijetu posavetovati se sa lekarom ili ličnim trenerom.
Naročito treba obratiti pažnju na vreme koje je potrebno da se hrana svari u organizmu.
Razume se da je nemoguće znati tačno vreme za varenje određene hrane, jer na to utiču i pol, starost i brzina metabolizma osobe. Međutim, neke namirnice zadržavaju se u telu duže nego druge. Neke namirnice vas odmah zasite dok drugima treba vremena.
Zlatno pravilo kada su porcije hrane u pitanju glasi: Ako na vašem meniju dominiraju namirnice kojima je potrebno manje vremena za varenje, onda jedete više nego što biste inače, dakle, brzo svarljiva hrana izaziva rast nivoa glukoze.
Samo jedan obrok dozvoljava mešanje hrane koja se brzo vari i one koje se sporo vari, a u drugima je potrebno izbegavati je. Kombinaciju namirnica najbolje je konzumirati za vreme ručka, kada je sistem organa za varenje najaktivniji, dok recimo večera zahteva namirnice koje se brže vare jer je telu noću potreban odmor.
Vreme potrebno za varenje nekih namirnica:
- voda se vari brzo nakon pijenja
- sok od voća ili povrća – 15 do 20 minuta
- sirovo povrće – 30 do 40 minuta
- kuvano povrće – 40 minuta
- salata sa uljem – 60 minuta
- riba – 45 do 60 minuta
- krompir – sat i po do dva
- žitarice – 2 sata
- mlečni proizvodi – 2 sata
- orasi – 3 sata
- piletina – sat i po do dva
- govedina – 3 sata
- svinjetina – 5 sati
- jagnjetina – 4 sata