Šta dobri kuvari uvek imaju nadohvat ruke
Postoje namirnice u koje se kuvari „kunu”. Kao i njima, one i vama treba da budu pri ruci, jer ćete tako uvek biti spremni za nove kulinarske pohode.
Maslinovo ulje
Bilo da ga koristite u kuvanju, za slane i slatke specijalitete, sipate preko salate, ili jednostavno umačete hleb u njega, maslinovo ulje je osnova kvalitetnog kulinarstva.
Morska so
Ništa nema naročit ukus, sve dok se ne posoli. Zbog toga je so obavezna! Krupna morska je odlična za kuvanje, dok je sitna dobra za naknadno soljenje.
Brašno
Hleb, peciva, slane i slatke đakonije, sve to počinje od skromnog – brašna. Zbog toga neka vam uvek bude u kući. Pored belog pšeničnog, tu su i heljdino, ražano, kukuruzno, ovseno, kokosovo, bademovo…
Testenina
Kada vam ponestane ideja, testenina je uvek tu da reši problem. Ako vodite računa o zdravlju, običnu testeninu možete zameniti integralnom, ili onom bez glutena.
Mahunarke
Bilo da se odlučite za one u kesi ili iz konzerve, mahunarke su beskrajan izvor inspiracija. Setite se da ima raznih vrsta pasulja, sočiva, boranije, graška, leblebija…
Beli i crni luk
Najbolje je imati svež luk, ali nekada i onaj u prahu (poput začina) zna da bude koristan. Luk je generalno odlična osnova za kuvana, pečena i dinstana jela.
Sušene pečurke
Neverovatno je koliko sušene pečurke mogu dati kompleksan i specifičan ukus jelima. Uzmite u obzir vrganje, šitake, i lisičarke, pa ih dodajte u rižoto i čorbe.
Paradajz u konzervi
Ovaj skromni sastojak može vas povesti na kulinarsko putovanje oko sveta. Sve zavisi od toga kako ga koristite. Odličan je za sosove, čorbe, čilije, paprikaše…
Riba u konzervi
Tunjevina, sardina, losos, skuša, inćuni… Kao što znate – izbor je veliki. Dodajte ih u salatu, testeninu, na sendviče, i videćete kako obrok postaje bogatiji.
Masline u tegli
Crne, zelene, punjene, sa košticom ili bez. To su samo neke opcije za masline u tegli. Osim što će obogatiti svako jelo, odlične su i kad se služe samostalno.
Teglica senfa
Senf je nezaobilazni sastojak kada se govori o pravljenju soseva, dresinga, namaza i jela od mesa. U zavisnosti od toga kako ga volite, senf može biti manje ili više ljut, glatke teksture ili sa zrncima slačice.
Ljuti sos
Tabasco, Sriracha, Harissa – važno je da izaberete onaj ljuti sos koji odgovara vašoj ljubavi i toleranciji prema ljutini. Onda ga dodajte na grilovano meso, pirinač sa povrćem, jela od ribe i morskih plodova.
Začini
Zažmurite i zamislite Mediteran – bosiljak, origano, majčina dušica, ruzmarin, majoran, žalfija, lovor… Ili otputujte na Bliski istok – kim, šafran, korijander, cimet, kardamon, muskatni orah… Začini su tu da svako jelo pretvore u nešto posebno. Biber se naravno podrazumeva!
Med
Ako možete, zaobiđite šećer pa ga zamenite medom. Biće idealan kao zaslađivač za čaj i kafu, u kolačima, za dresinge, glaziranje mesa, preko voća, uz sireve…
Kafa
Ko može odoleti šoljici kafe?! Onaj ko može, nek pije čaj! Ali kafa je takođe odlična i kao dodatak u pripremi raznih poslastica i deserta.
Čokolada
Prilikom pravljenja kolača i torti, čokolada je neizostavna. Savršena je kad se gricka samostalno, ali je interesantna i u slanim jelima, naročito od mesa.
Naslovna slika: www.budgetbytes.com i wwwpexels.com