Šta radimo svakodnevno, a nikako ne bi trebalo?
Ponašanje po bontonu nije uvek jednostavno, jer treba dobro poznavati pravila šta je umesno, a šta ne. Posebnu pažnju treba obratiti kada se nalazimo u društvu koje neguje lepe manire i ne odobrava prestupe. Ukoliko se vodimo osećajem, možemo doći u situaciju da sve oči budu uprte u nas, a to nije nimalo prijatno. Kako postoje pravila koja kršimo, a da toga nismo ni svesni, u nastavku smo izdvojili neke tipične greške koje treba izbegavati.
1. Čin–čin uz zdravicu
Zdravica je uzvišen trenutak, ako se pridržavamo bontona. Stoga, treba izbegavati zvuk koji proizvodi kuckanje čašama. Čin–čin potiče iz kineskog jezika i znači pomoli se. U jednom trenutku u prošlosti, mornari su ga preuzeli i koristili kao srdačan, ali zabavan pozdrav, kao asocijaciju na dobro raspoloženje koje alkohol donosi. Vremenom se ovaj običaj proširio na celu Evropu, ali i šire.
2. Prijatno pre jela
Svako od nas bar jednom je izgovorio prijatno pre početka obroka. To međutim nije poželjno, a razlog je jednostavan. Kada smo u nečijem društvu, akcenat je na druženju i zajedničkim trenucima, a ne na ukusnom obroku.
3. Dodavanje soli
Iako ovaj gest može odati utisak da jelo nije dovoljno ukusno, to nije jedini razlog koji ga čini neprikladnim. Reč je o ekonomskom momentu, tačnije nekada je so smatrana najdragocenijom imovinom. Ako bi neko od gostiju zatražio so, a u kući domaćina je nije bilo dovoljno, to je upućivalo na finansijske poteškoće te porodice. Takođe, bacanje soli za nekim smatrano je uzaludnim bacanjem novca.
4. Duvanje hrane da bi se brže ohladila
Iako se hrana i čaj nekada serviraju vrući, to nikako nije poziv za duvanje u tanjir. Prema bontonu, uvek treba sačekati da se ohlade sami od sebe. Kada posegnete za ovom prečicom, rizikujete da osobi pored sebe prenesete bakterije, a drugo, povećavate šansu za prljanje stolnjaka.
5. Lizanje kašičice nakon dodavanje šećera u kafu
Još jedna u nizu neoprostivih grešaka, posebno u nečijem društvu, jeste lizanje kašičice nakon što smo zasladili i promešali kafu. Pravilno je odložiti je na šoljicu da se neprimetno osuši, a zatim je spustiti na tacnicu. Naravno, pritom treba izbegavati suvišnu buku, jer prisutni mogu pomisliti da ste uzviknuli čin–čin i kucnuli čaše.
Izvor: Grazia Italia
Fotografije: Unsplash