Šta uraditi kada je jelo preslano?
Ponekad tokom pripreme hrane malo odlutamo u mislima, ili precenimo svoje kulinarske veštine. Korak koji većini teško pada i gde dolazi do najviše grešaka jeste začinjavanje. Da li je dovoljno slano jedno je od večitih pitanja koja sebi postavljamo, pa se kašičica soli pretvori u 2, 3. Sve što nam preostaje jeste da priznamo da smo preterali i da odmah pokušamo da spasemo šta se spasti da kako jelo ne bi završilo u kanti…
Na sreću onih kojima ne polazi za rukom da pronađu pravu meru kada je so u pitanju, postoje trikovi koji mogu da im pomognu. Bolje je pokušati, nego spremati novo jelo i poručivati hranu. Pažljivo čitajte redove koji slede, nadamo se da ćemo vam pomoći da poboljšate sveukupan utisak ako se nađete u takvoj situaciji.
1. Nalijte vodu
Najjednostavnije rešenje za preslano jelo, posebno supe i soseve, jeste dodavanje vode. Za početak dodajte malo, probajte, pa ukoliko je potrebno sipajte još dok ukus ne postane blaži. Ovaj postupak znači da će jelo izgubiti željenu gustinu, te dodajte šta je neophodno. Kada je u pitanju presoljeno meso, šnicla ili drugi komad koji ste termički obradili, isperite tekućom vodom, pa odložite na salvetu da se osuši. Takođe, slaninicu možete ostaviti u vodi bar na 2 sata, pre služenja.
2. Dodajte sirće
Drugo rešenje u ovakvim situacijama jeste upotreba sirćeta ili limunovog soka, koji čine čuda bar kada su supe i sosevi u pitanju. Sipajte najviše par kapi, i, kao i u prethodnom triku, probajte da se uverite da li je hrana jestiva.
3. Dodajte šećer
Slično kao sa sirćetom, višak soli razblažite dodavanjem prstohvata šećera, posebno ako je reč o kuvanom jelu, supama i čorbama. Ukoliko je u pitanju tamni sos, beli šećer zamenite smeđim. Savet za sos od paradajza, dodajte kašiku pavlake i ukus će biti znatno bolji.
4. Servirajte još namirnica
Ako je jelo preslano, možete se poslužiti dodatnim namirnicama na tanjiru, kao što su povrće, rezanca ili pirinač. Na taj način, imaćete više hrane da pojedete, ali će poslužiti svrsi.
Kako je bolje sprečiti nego lečiti, pripremili smo i dodatne savete sa ciljem da do greške i ne dođe. Prvo, potrudite se da so ne merite direktno iznad posude u kojoj spremate hranu, jer je nekad dovoljan trenutak nepažnje. Zatim, uvek proverite da li je poklopac slanika dobro zatvoren, da je ne biste slučajno sipali u jelo. Obratite pažnju na činjenicu da neke konzervirane namirnice i prerađena hrana već sadrže so, pa je bolje probati pre dodatnog začinjavanja. Pravilo koje možete primenjivati, a koje daje rezultate jeste da so dodajete postepeno, ili tek na kraju, jer tečnost tokom pripreme ispari. Naš savet je da ako niste sigurni, povremeno probate jelo dok se krčka. I na kraju, imajte na umu da doktori savetuju izbegavanje soli, koliko je to moguće, jer često prekoračimo preporučeni dnevni unos. Kada jedete u društvu, postavite slanik na sto, tako da svako doda so po ukusu.
Izvor: The Spruce Eats
Fotografije: Unsplash