Svež i oštar ukus belog luka duže vreme: Evo u čemu je tajna
Bogat vitaminima i mineralima važnim za čovekovo zdravlje, beli luk neophodan je za pripremu raznih jela, piše centarzdravlja.hr.
Međutim, kao i kod mnogih drugih namirnica, često se javlja problem po pitanju čuvanja i pravilnog skladištenja kako bi svež i oštar ukus ostao dostupan duži vremenski period.
Kako da beli luk ostane svež?
Pre svega, pažljivo birajte glavice belog luka. Potražite one sa čvrsto pokrivenim omotačem i čvršćim čenovima belog luka, izbegavajući one koji su omekšali i počeli da niču. Beli luk ljubičaste nijanse sasvim je prihvatljiv, kao i ružičasti i beli luk. Ljubičasti beli luk, poznatiji kao luk “tvrdog vrata”, poseduje drvenastu stabljiku koja prolazi kroz centar.
Međutim, za koju god se vrstu belog luka odlučiti, važno je da znate kako da ga čuvate radi dužeg trajanja.
Čuvajte beli luk na sobnoj temperaturi
Prvi korak u očuvanju svežine belog luka jeste skladištenje na suvom i hladnom mestu, u kesi ili posudi sa dobrim protokom vazduha. U ostavi ili u korpi, na emstu bez sunčeve svetlosti beli luk najduže može opstati.
Oljušteni beli luk čuvajte u frižideru
Iako možda niste ljubitelj celog belog luka u frižideru, frižider je odlično mesto za skladištenje oljuštenog, isečenog ili mlevenog belog luka. Recimo, iseckani beli luk namenjen pripremi neke hrane, hermetički zatvoren i smešten u frižider, u malim količinama može izdržati čak do tri dana.
Veće količine belog luka čuvajte u zamrzivaču
Ukoliko ne znate šta da učinite sa velikim količinama belog luka, postoji način da iskoristite rernu i zamrzivač u korist luka. Zagrejte rernu na 200 stepeni, stavite glavicu belog luka na foliju, prelijte maslinovim uljem i začinite solju i biberom. Čvrsto zamotajte i stavite u rernu na 50 do 60 minuta, sve dok luk ne porumeni i ne omekša. Nakon što se ohladi, iscedite beli luk iz omotača i zamrznite ga.
Možete iskoristiti i pleh za led, tako što biste sitno iseckan ili narendan luk stavili u pleh, prelili uljem i zamrznuli.
Dehidrirajte beli luk
Možete osušiti svež, neoštećen beli luk i koristiti ga za ukusan dodatak jelima od pirinča ili piletine. Za pripremu ogulite i isecite čen belog luka na pola, po dužini, a zatim ih dehidrirajte u rerni. Da biste ga dehidrirali u rernu, sušite luk dva sata na temperaturi od 60 stepeni, zatim smanjite na 50-55 stepeni, sve dok ne postane hrskava. Čuvajte ga u hermetički zatvorenoj posudi na sobnoj temperaturi.