Voštane krpice za održive, zdrave i kuhinje u boji
Savršena kombinacija je kada se pojavi opcija koja gomilu plastičnih kesa i otpada zameni u jednom potezu, ekološka je i održiva, a pri tome je lepa, dizajnirana, i dolazi iz ruku domaćih zanatlija. Važnost pčela prepoznata je višestruko poslednjih godina, pa i ovoga puta njihov vosak u malim koracima spašava dan – i to voštanim krpicama za čuvanje hrane!
Voštane krpice za čuvanje hrane zvuči kao neobična kombinacija. O čemu je reč? Zapravo, baš kako ime kaže – u pitanju su krpice od platna, najčešće pamuka, premazane pčelinjim voskom, ponekad s dodatkom drugih prirodnih ulja, koje služe da se u njima čuva i odlaže hrana. Decenijama već je uobičajeno pakovanje hrane u plastične kese, a pogotovo od kad su se pojavile ziper kesice – još lakše pakovanje sendviča, užine i preostalih namirnica u plastičnu kesicu koja se jednim potezom zatvori i otvori, i samo baca, baca, baca.
U čemu je prednost?
Naravno, najteže je odreći se komfora, pogotovo kada ga treba zameniti za nešto komplikovanije. Voštane krpice su zato daleko prijatnije, lepše i zdravije od plastičnih kesa, a zahvaljujući popularnosti koju sve više stiču, dolaze u najrazličitijim oblicima, bojama i dizajnu. Višestruko mogu da se koriste i oblikuju se rukama, što predstavlja posebno zadovoljstvo. U čemu je sve njihova prednost?
Neobična kombinacija voska i platna omogućava da voštane krpice budu otporne na vodu ali za razliku od plastike, omogućavaju hrani da „diše” a ne da se upari u plastičnom omotaču, i hrana tako pakovana duže zadržava svežinu. Prednost pčelinjeg voska je i što ima antibakterijska i antifungicidna svojstva, što je takođe izuzetno pogodno za pakovanje sveže hrane. U potpunosti su biorazgradive, a mogu se i zamrzavati tj. koristiti za pakovanje namirnica i hrane koja se čuva u zamrzivaču, do jednog meseca.
Sve prirodno
Vosak se pod toplotom oblikuje, i za razliku od platnenih, ove krpice je moguće pakovati u različite oblike i tako koristiti. Jednostavno se zagreju pod rukom i onda oblikuju u željenu formu – bilo da je to za prekrivanje posude, umotavanje namirnica, pakovanje u svojevrsne kutijice ili za posluživanje. U voštane krpice se mogu pakovati sve namirnice, od voća, povrća, hleba, sira, pa i zatvarati flaše ili posude, kao što su tegle, flaše od vina ili slično. Jedino što je važno je da proizvodi ne budu vrući, jer toplota otapa vosak. Prednost im je i što su lake za čišćenje, pod hladnom vodom i sa blagim deteržentom se operu i ostave da se osuše, i uz pravilnu upotrebu mogu da se koriste i do godinu dana.
Velika prednost voštanih krpica je što su u potpunosti prirodne, i mogu biti od skroz organskih materijala. Pogodne su za skladištenje hrane na sobnoj temperaturi, u frižideru ili zamrzivaču, ali treba imati na umu da toplotu slabije podnose, tj. da se vosak otapa, pa ako se koriste za putovanja, voditi računa o izlaganju previše toplom ili suncu. Ukoliko dođe do otapanja voska, može se stvoriti beli film ili tačkice na površini, što nije ni na koji način štetno, u pitanju je potpuno prirodno i bezopasno ponašanje voska na toploti.
Neizostavne u kuhinji
Voštane krpice se mogu koristiti za pregršt namirnica i proizvoda, ali jedan od najpopularnijih je definitivno, šta drugo nego – načeti avokado. Poroznost koje voštane krpice imaju i propuštanje vazduha čine ih idealnim baš za skladištenje ovakvih namirnica. Ukoliko se načeti avokado umota u voštane krpice, ne dolazi do promene boje i brzog propadanja, već i više dana ostaje svež i spreman za dalje korišćenje. Naravno, mnoge u zapadnom svetu su osvojile baš zbog ovoga, ali su onda uvideli njihovu višestruku prednost u korišćenju u kuhinji i postale su neizostavan deo pakovanja, čuvanja, zatvaranja, prenošenja i skladištenja hrane i namirnica.
Njihova početna cena je viša nego kada je u pitanju plastika, ali s obzirom na to da se mogu koristiti puno puta, završna računica je jasna. Loše strane su što kada su krpice sveže i još nove, male količine voska mogu ostati za njima, na posudama koje zatvaraju. Ipak, s malo tople vode se taj problemčić otkloni. Takođe, treba voditi računa da se dobro prosuše, kako se voda ne bi uvukla u njih i posle nekog vremena im skratila životni vek. Postoje i načini kako da se stare krpice malo obnove, i na internetu se mogu naći tutorijali kako da se uz malo zagrevanja njihov vosak bolje raspodeli i produži vek korišćenja.
Gde ih naći?
Kod nas se mogu naći voštane krpice od nekoliko proizvođača. Beez and Toys je domaća proizvodnja koja se može naručiti preko interneta, a koja se fokusira na upotrebu prirodnog pčelinjeg voska i prirodne tekstilne tkanine u inovativnim igračkama. U ponudi su različite igračke, kao što su Medeni Meda, igračka koja sadrži termodinamički sloj pčelinjeg voska koji omogućava igrački da oblik prilagodi pritisku prstiju i tako pomaže bebama da razviju motoričke sposobnosti. Zatim aksesoari, kao što je Medena torbica, izolator za flašice za bebe koja koristi pčelinji vosak kao izolacioni materijal, voštane vreće i voštane krpice u različitim dezenima, oblicima i veličinama. Prodaju se u setovima od 3 ili 6 komada, pravougaone ili okrugle, a i uz dodatak drvene kutije za skladištenje.
Umetnička proizvodnja Beeco donosi različite voštane krpice u jarkim bojama i različitom dizajnu, a održivi paket pored toga sadrži i rinfuz vrećice napravljene od recikliranih plastičnih flaša, cegere od organskog pamuka, staklene flašice za vodu i smart termos s displejem za temperaturu – za ekološki održivu nabavku. Domaći Voske proizvodi samo voštane krpice i vrećice, u različitim setovima, veličinama i bojama, takođe dostupnim za poručivanje onlajn.
https://www.instagram.com/beeco.rs/
https://www.instagram.com/voske.rs/
Naslovna fotografija: https://www.beezandtoys.com/
No Comment! Be the first one.