Začinsko bilje koje možete gajiti u saksijama
Ukoliko imate bar malo prostora na terasi i stan vam je okrenut na južnu stranu, imamo predlog za vas. Reč je o začinskom bilju koje uspeva u saksijama, a koje ne samo da je lepog izgleda i mirisa, već može obogatiti i jela koja pripremate. Za to vam nije potrebno puno ulaganja, a uspeh je izvestan. Ostanite sa nama i u nastavku, jer ćemo vam otkriti više detalja i konkretne savete.
Postoje biljke koje uspevaju podjednako dobro i u bašti, međutim nisu dobre po druge kulture koje ste zasadili. Stoga, treba biti pažljiv i dobro se upoznati sa tajnama baštovanstva kako biste postigli najbolje rezultate i priredili ukusnu gozbu. Danas smo odlučili da vam predstavimo 5 dobro poznatih vrsta začinskog bilja koje možete zasaditi u saksiji. Krenimo…
1. Peršun
Peršun je bilje koje kuvari rado koriste – bilo kao jedan od sastojaka jela, ili kao dekoraciju. Pored toga, on je lak za gajenje, a možete se poslužiti sadnicom ili semenom. Naš savet je da odaberete prvo, jer semenu treba vreme da proklija, a kasnije ga treba presaditi. Ukoliko se ipak odlučite za tu opciju, ostavite ga u vodi da prenoći pre prvog koraka. Postoje dve vrste peršuna – italijanski i reckasti, pri čemu se prvi uglavnom koristi za pripremu jela, a drugi za dekoraciju. Kada je u pitanju svetlost, ovo začinsko bilje voli sunce, ali uspeva i u blagoj senci. Otporan je na mraz, ali i na snežni pokrivač. Sve što je potrebno jeste da stabljiku sasečete, a što više zasadite, više ćete peršuna i dobiti. Peršun je dvogodišnja biljka, ali treba znati da listovi postanu gorči tokom druge godine.
2. Nana
Ukoliko volite svežu nanu, onda je kupovina saksije pravo rešenje za vas. Naime, često zna da se proširi po celoj bašti, što vam nije cilj. Kao i peršun, nana voli sunce, ali uspeva i u delimičnom hladu. Kako postoje različite sorte, dobro se raspitajte i u skladu sa tim izdvojte dovoljno prostora. Nana odlično uspeva, ukoliko se pridržavate saveta. Od nje možete pripremati ledeni ili domaći čaj, koji je neuporedivo boljeg ukusa od kupovnog iz kesice. Uberite listove, prelijte ih kipućom vodom i ostavite neko vreme do serviranja.
3. Origano
Ovom začinskom bilju karakterističnog ukusa prija sunce, umereno zalivanje i đubrenje. Redovno secite vrhove kako ne bi cvetao. Origano je višegodišnja biljka, koju tokom zime treba čuvati u hladnom, a kasnije rasađivati. Grčki origano je odličan izbor za kuvanje, dok su druge sorte interesantne za dekoraciju. Možete ga gajiti u kombinaciji sa drugim začinskim biljem tako što ćete podeliti saksiju.
4. Bosiljak
Za razliku od prethodnog začinskog bilja, bosiljak ume da zadaje probleme, jer zahteva posebne uslove. Ukoliko se temperatura spusti ispod 10℃ biljka počne da klone. Za nestrpljive osobe postoji savet koji glasi da saksiju iznesete napolje tokom dana, a vratite u stan tokom noći. Naravno, ovo važi za hladnije mesece u godini. Bosiljak voli dovoljno prostora, te ga obezbedite na vreme, a prilikom zalivanja pazite da se na listovima ne zadrži voda. Sačekajte dovoljno do narednog, jer zemlja treba da upije vodu, ali ne da postane suva, Kada stabljike dostignu visinu od 15-ak centimetara, zasecite ih, da bi nastavile lepo da rastu u širinu. Takođe, kada je potrebno uradite presađivanje. Jednom kada otkinete list bosiljka, iskoristite ga svežeg ili pripremite pesto, jer u suprotnom pocrni i nije za upotrebu. Listove možete držati u vodi neko vreme. Potrudite se da bosiljak ne procveta, zbog gorčine. Postoje razne sorte, čak i veoma dekorativne ljubičaste.
5. Ruzmarin
Ruzmarin je prepoznatljiv po mirisu kome malo ko može odoleti. Postoje dve vrste ovog začinskog bilja prema načinu rasta, uspravan i žbunast. Zahteva puno sunca i nakvašenu zemlju, te procenite koliko vremena je potrebno da prođe između dva zalivanja. U pojednim podnebljima ruzmarin se gaji na otvorenom i uspeva tokom cele godine.
Izvor: The Spruce
Fotografije: Unsplash