Đumbir je zdrav, ali ne znate kako da ga konzumirate? Imamo 4 sjajna recepta za vas
Kao višegodišnja začinska biljka koja je u širokoj upotrebi, đumbir pored jake arome i ljutkastog ukusa ima i brojna lekovita svojstva. Zahvaljujući snažnoj i moćnoj komponenti – gingerolu, on ublažava bol i oticanje. Važno je i napomenuti da je đumbir i antioksidans koji neutrališe štetne radikale u telu i smanjuje rizik od nastanka karcinoma.
Pored toga, istraživanja su pokazala da đumbir ublažava mučninu, pomaže varenje, umanjuje menstrualne bolove i sprečava nadimanje, a u određenoj upotrebi podstiče i mršavljenje.
Sada, kada je jasno kakav uticaj ova biljka ima na naš organizam, i oni koji ga ranije nisu probali ili su ga izbegavali, zasigurno neće ostati ravnodušni prema sledećim receptima.
Čaj od đumbira
Kada nastupi hladno vreme, složićemo se da najviše prija čaj. Prehlađeni ili ne, čaj je uvek prijatelj zime. Pored jedne litre vode potrebne su i četiri kašike narendanog svežeg đumbira, četiri kašike meda, dva štapića cimeta i 40ml sveže ceđenog limunovog soka. Sve zajedno stavite u ključalu vodu, prokuvajte nekoliko minuta i uživajte u ovom ukusnom i zdravom napitku.
Đumbir keksići
Uz topao čaj, kolačići sa đumbirom su pravi izbor! Ipak, važno je povesti računa o količini, jer recept uključuje i šećer.
Potrebno je:
- 3/4 šolje putera
- 1/2 šolje šećera
- 1 jaje
- 1 i po šolje višenamenskog brašna
- 2 kašičice sode
- prstohvat soli
- 1 kašičica cimeta
- prstohvat karanfilića
- 1 kašičica mlevenog đumbira
- 2 šolje ovsene kaše
Priprema:
Brašno, sodu, so, cimet, karanfilić i đumbir pomešajte, a zatim ih dodajte u rastopljeni puter i šećer. Na samom kraju dodajte pahuljice. Napravite kuglice veličine oraha, pa ih poređajte na pleh koji je obložen papirom za pečenje. Stavite u rernu zagrejanu na 180 stepeni, pa pecite 8 do 10 minuta.
Rižoto sa đumbirom
Đumbir svakako možete ubaciti u svoj klasični rižoto, ali postoji još jedan zanimljiv recept.
Potrebno je:
- 3 šolje vrele vode
- 4 kesice zelenog čaja
- 2 šolje pirinča
- 1 kašika naribanog svežeg đumbira
- sok od pola limuna
- šaka iseckanog korijandera
Priprema:
Vrećice čaja prelijte vrelom vodom i ostavite da odstoje do 8 minuta, u međuvremenu pripremite ostale sastojke, nakon čega bi trebalo da sklonite kesice čaja.
Pomešajte pirinač, đumbir i čaj u velikoj posudi i ostavite do ključanja. Pirinač stavite da se kuva oko 15 minuta. Na kraju dodajte limun i korijander i začinite po ukusu.
Domaći žele od đumbira
Glavna uloga domaćeg želea jeste da umiri bol u grlu, a zasigurno će vam nadomestiti i vitamine.
Potrebno je:
- 2 šolje vode
- 1 kašika iseckanog đumbira
- 1 kašika limunovog soka
- 3 kašike meda
- 4 kašike želatina u prahu
Priprema:
Đumbir stavite u vodu da provri, pa ga ostavite da se kuva 20ak minuta na umerenoj vatri. Zatim izvadite đumbira iz vode, pa joj dodajte limun i med. Pustite da se kuva dok se ne zgusne, a zatim skinite sa vatre. Promešajte gotov želatin, sipajte u silikonske kalupe i stavite u frižider na 15 minuta. Čuvajte u tegli u frižideru.
Izvor: Aktivni Si
Naslovna fotografija: Photo by Юлія Вівчарик on Unsplash
Piše: Marija Ćirjak
Ovaj tekst je nastao u okviru projekta „Danasova škola novinarstva“ koji se sufinansira sredstvima iz budžeta Republike Srbije, Ministarstva za kulturu i informisanje.