Vodene kiflice su mekane kao pamuk: Evo kako da ih pripremite
Da li ste čuli za vodene kiflice? Neobičan naziv odnosi se na testo koje se naziva vodeno i dokaz je da su bake i prabake, pa i njihove bake bile jednako mudre kao i mi danas kad je reč o tehnikama pripreme hleba i peciva.
Trenutno je jedna od najpopularnijih tehnika u svetu kućnog eksperimentisanja takozvana spora fermentacija, koja podrazumijeva dugotrajan proces dizanja testa na niskoj temperaturi, poprilično različit od onog koji se odomaćio poslednjih par decenija i prema kojem testo treba da ostavimo na toplom mestu da naraste.
Spora fermentacija obično se odvija u frižideru, najčešće preko noći i zapravo se ni po čemu bitnom ne razlikuje od tehnike koja se odavno primenjivala: testo bi se polagano dizalo u hladnoj vodi. Naziv se ipak zadržao, eto barem u kiflicama, da nas podseti na domišljatost onih koji su testom eksperimentisali puno pre nas.
Ali, da ne dužimo sa pričom sledi recept za kiflice koje se odlikuju lepom teksturom koja se gotovo topi u ustima. Možete da ih filujete čime god poželite, no u duhu recepta domaći džem, po mogućnosti od šljiva, bi bio pun pogodak. Uživajte!
Sastojci:
400g brašna
200 ml mlakog mleka
200 g masti
20 g svežeg kvasca ili 7 g suvog
1 kašika šećera
1 kašičica soli
Priprema:
Kvasac pomešajte sa kašikom brašna, šećerom i mlekom, pa pustite da odstoji desetak minuta. Pomešajte s mašću, pa dodajte brašno. Umesite meko testo i oblikujte ga u lopticu. Zamotajte testo u krpu i zavežite joj krajeve, pa ga potopite u veću posudu s hladnom vodom, poklopite i ostavite da odstoji 2-3 sata.
Potom ga izvadite, podelite na pola i svaku polovinu rasklagijajte u krug. Krug podelite na trougliće, na svaki stavite malo nadeva po izboru, pa zarolajte. Poslažite ih na lim obložen papirom za pečenje i ostavite da se dižu na sobnoj temperaturi oko 45 minuta.
Pecite desetak minuta na 200 stepeni Celzijusa, tako da ne porumene previše. Vruće kiflice uvaljajte u šećer u prahu.
Izvor: slobodnadalmacija.hr
No Comment! Be the first one.