Najveće greške zagovornika zdravog života
Hranite se po preporukama najcenjenijih nutricionista i redovno vežbate i čini vam se da ste zdravi. No, možda promenite mišljenje kada pročitate devet glavnih grešaka koje čini većina ljubitelja zdravog načina života.
Prisiljavate se da volite zdravu hranu
Vrlo je važno, prilikom prelaska na pravilnu ishranu, pronaći one namirnice i kombinacije koje će vam se jako svideti. Zdrav način života nije kratkotrajna dijeta, već potpuna revizija vaših navika u ishrani. Ako ne volite heljdu, jedete pirinač, ne volite paradajz, kupujte paprike – uvek postoji alternativa i izbor, ne treba se vezati za jedno, a još više, bespogovorno slediti savet nutricionista. Na kraju, život bez užitka nije život, a stalna ograničenja i prisila samo će dovesti do neizbežnog sloma.
Pijete previše vode
Tradicionalna dva litra dnevno samo su prosečna količina tečnosti koja je potrebna zdravoj osobi. Čak bismo rekli da je to nešto poput „prosečne temperature u bolnici”: jedan pacijent ima temperaturu, a drugi nema zub. U ovom slučaju, da biste saznali koliko vam je tečnosti potrebno, pomoći će vam samo lekarski pregled i konsultacija s nutricionistom. Inače, prekomeran unos vode može dovesti do raznih komplikacija u funkcioniranju organizma generalno, a posebno sistema za izlučivanje.
Kupujete hranu samo na temelju njenog kalorijskog sadržaja
To je pogrešno, jer nizak sadržaj masti i kalorija ne garantuje uvek prednosti proizvoda. Važna je i količina drugih hranjivih materija potrebnih telu. Takođe, obratite pažnju na sastojke.
Ignorišete stres
Možete jesti samo smuti od heljde i povrća, ali to vam neće ni malo pomoći da postanete zdraviji ako tokom dana u svakoj prilici radite samo ono zbog čega ste nervozni i zabrinuti. Prekomerna telesna težina, nesanica, problemi sa varenjem – samo su neke od bolesti koje čekaju preterano nervozne ljude. Savetujemo vam da barem jednom nedeljno idete na opuštajuću jogu, koja će vam pomoći pri ublažavanju napetosti, fizičke i psihičke.
Konzumirate multivitamine
Multivitamini zasićuju telo svim elementima odjednom, dok mu nije uvek potrebna čitava abeceda. Najbolja opcija je konsultovati se sa svojim lekarom i uzimati upravo one vitamine koji su vašem telu potrebni iz dodatnih izvora. Ostatak je najbolje prirodno nadoknaditi hranom. Povrće, voće i riba sigurno neće dovesti do predoziranja.
Živite po principu „bez znoja, nema rezultataˮ
Bol u mišićima nije uvek pokazatelj uspešnog treninga. Često govori o povredama, nedostatku zagrevanja pre treninga i prekomernim opterećenjima – ništa od toga neće dovesti do zadatog cilja. Pratite signale svog tela i znajte stati na vreme.
Ne pravite izuzetke
Ne zaboravite da se ponekad počastite, čak i ako ste na vrlo strogoj dijeti. Duga ograničenja i nemogućnost da se zasladite malim komadićem čokolade svakako će dovesti do stresa i nervnog rastrojstva.
Mislite da je mršavost sinonim za zdravlje
Čini se da je moda neprirodne mršavosti već prošla i svi su shvatili da nema ništa dobro u gladovanju i nesrazmerno maloj težini, ali ipak, mnogi i dalje vode nezdrav način života, pate se s loše osmišljenim dijetama i strogim ograničenjima.
Ne spavate dovoljno
Ustati 15 minuta ranije zbog jutarnjih vežbi je dobra stvar, ali ako počnete žrtvovati san zbog treninga, onda vas, nažalost, ne možemo pohvaliti. Mišićima je potreban odmor i oporavak, a zdrav san je upravo ono što će pomoći u oslobađanju napetosti i umora.
Izvor: Marie Claire Russia
Naslovna fotografija: Dara on Unsplash