Opuštanje: Gong kupka
Dosta nam je stresa, trčanja i brige! Hajde da se opustimo i malo, barem glavom (kad je već telo osuđeno da ne putuje) izmestimo u neke lepše dimenzije…
U tome bi mogla da nam pomogne harmonija lepih tonova. Osim muzike u klasičnom smislu te reči, oni koji vole da eksperimentišu i iskuse nešto drugačije, mogli bi probati i zvučnu tj. gong kupku. Uprkos nazivu, bez brige – ostaćete suvi. Kupaju se vaša čula i misli, a telo miruje udobno smešteno.
Da li ćete čuti prosto umirujuće tonove ili ćete u njima prepoznati zov delfina, šum talasa, te cvrkut egzotičnih ptica i da li će vas to sve odvesti u plovidbu dubinama okeana ili beztežinsko lebdenje svemirom, teško je tačno reći, jer kako pojašnjava Anika Petrović koja organizuje ovakve relaksirajuće seanse, svako ih doživi na svoj način, Ipak, gotovo svi kažu da im je bilo prijatno i da su se opustili u čarima moćnog gonga i zvučnih činija.
„Mnogi imaju pogrešnu predstavu o gongu zbog nekadašnjih najava serija u kojima se on snažno udarao. On se zapravo ne udara, već ozvučuje i tada ima moć da nežno prožima celo biće. Čak i dodir prstima proizvodi titraje. Od gotovo nečujnih tonova do delova kada se protrese zvukom, prolaze razne faze. Sviranje ima svoj ritam, jačinu i delove tišine u kojima se zapravo krije katarza. Zvuci pronalaze mesto kako na fizičkom, tako i na energetskom nivou i uvode u stanje opuštenosti na svim nivoima”, kaže Anika Petrović.
Anika zvuk temeljno proučava. Ta strast se razbudila kada je pre osam godina u Budimpešti tragajući za božićnim poklonima naletela na jednu tibetansku činiju. Opčinjena njenim tonovima, u budimpeštanskoj akademiji Hes stiče zvanje praktičara zvučne masaže (rad sa gongovima i klik program za decu) da bi potom u Londonu nastavila obuku sviranja gonga kod čuvenog Miča Nura. Od njega i drugih učitelja i danas mnogo toga saznaje redovnom online komunikcijom i kaže da proces usavršavanja, uprkos stečenom znanju i iskustvu, nema nameru da prekine.
„Put me je naveo da uživam u zvucima. To nije rad nego prenošenje lepe energije. To je i kreativan proces, improvizujem i osluškujem one kojima se obraćam. Za to je važno da imate osećaj za harmoniju, ali i višegodišnju stručnu obuku. Uz gong ili kombinaciju instrumenata možete doživeti fantastično putovanje i propustiti kroz sebe ono što vam odgovara”, pojašnjava Anika.
Opčinjena gongom i u želji da sazna što više o tom instrumentu koji vodi poreklo iz Sumerije, Anika je poželela da nauči i da ga pravi. Tako je stigla do nemačke fabrike Broder gde je svojeručno iskovala jedan. To je, prenosi nam, veoma delikatan posao, jer se i najmanja greška vidi na istrumentu i oseti u zvuku, a taj zvuk, kaže, preporučuje svim generacijama – čak i bebama u stomaku.
„Potpuno sam godinama oduševljena time što jedan veličanstveni instrument od mesinga i drugih legura može da vas dovede u stanje slično snu, u alfa ili teta stanje i dublje, da harmonizuje, poveže osobu duboko sa svojim bićem i da kao holistička metoda bude podrška za održavanje i jačanje zdravlja. Još su drevne civilizacije prenosile znanje o snazi i uticaju vibracija i zvuka, a i moderna istraživanja u Americi pokazala su koliko nervi reaguju na zvuke. Gong pali, rekla bih, sve lampice i na taj način na zvuk reaguje celo telo. On se sluša dakle ne samo ušima, nego celim telom! Ipak, dodala bih da to nije ni religijski ni hipnotički način rada, i ne bih se složila da ima istine u onim mistifikacijama da su samo planetarni gongovi isceljujući ili u reklamama da ćete gongom privući srodnu dušu i bogatstvo ili pod astrološkim uticajima gonga promeniti određene emotivne obrasce!”, pojašnjava Anika.
Anika je sa svojim gongovima i zvučnim činijama proputovala dosta zemalja i učestvovala na brojnim kongresima. Nastupala je više puta i na Exit-u. Uz dobro ozvučenje može se, dakle, svirati širokom auditorijumu, ali je, kaže, zbog vibracija važno da se sluša uživo.
„Možete naravno i na Youtube-u čuti prijatne tonove, ali bez vibracije, to je kao da gledate fotografiju cveća. Lepo je, ali ne možete da osetite miris”, kaže ona.
A ne treba zaboraviti da je svako od nas pravi muzički instrument koji ima svoje vibracije. Kako savetuje Anika Petrović, jedan od načina da se razbudimo fizički, mentalno i emotivno jeste ispevavanje samoglasnika. Ili jednostavno – pevajmo (i vibrirajmo) što više, uprkos i u inat svemu!
Fotografije: Galactic Gong FB page
Ako neko želi da pogleda dobar fima na ovu temu, a i da bi imao sa čime da poredi, preporuka je Warrior iz 2011. sa Tomom Hardijem i Džoelom Edgertonom u glavnim ulogama.
A šta su to “šabanski klubovi”?
Al ga NAGRDI…čoče..
Pa ti sigurno imas: 3 Medjeda, par palmi i vise oskara… I nobelovu nagaradu za ‘kritiku’…
A da ti si zensko.. ( jesi li bila ikad Na box ,kik box, MMA?
Čisti zbog politicke korektnosti..
Akciono – šabanski srpski žanr! Svaka čast za klasifikaciju! Samo bih zamolila da uvek u tekstovima navedete da su ovi i ovakvi ‘filmovi’ podržani od strane Filmskog centra Srbije koji je glavni krivac za očajno stanje i još očajnije filmove u srpskoj kinematografiji. I tako decenijama unazad…
Nisam gledao film pa ne mogu da ga komentarisem, ali mogu da komentarišem članak iz kog se jasno vidi da imate jako loše mišljenje o porodici Balašević i ne trudite se da to sakrijete, naprotiv.
Film je odvratan….nula.nula..nula..mozda je zanimljiv za decu do petog razreda…
Realno dobar komentar sa obiljem opisanih nedostataka…ako je reditelj iz Bugarske, Maja Berpvic glumi Rumunku a Balasevicka muslimanku nije ni cudo sto film lici na Kazahtanski dugometrazni film sniman mobilnim telefonom.