Zašto ponekad izbegavamo da se javimo na telefon?
Složićete se sa nama da upoznavanje i održavanje kontakata telefonskim putem ponekad oduzima isuviše vremena. Razlog je što živimo u doba multitaskinga koje dovodi do zamora, kao i samo gledanje u ekran, pa nam komunikacija sa drugim ljudima često umesto opuštanja, postane izvor dodatnog stresa. Pojedinci su to prepoznali, pa su spremni da, zarad ličnog mira, puste telefon da zvoni do kraja. Ukoliko i vi ponekad postupite na isti način, obradovaće vas vest da to ne znači da ste egocentrični, već vaše ponašanje ima sociološku i psihološku potporu. Više detalja na ovu zanimljivu temu očekuje vas u nastavku…
Zamor materijala
Postoje različiti uzroci neodgovaranja na poziv, a svi kao polazište imaju stres. Zamislimo da se nalazite u kancelariji i da vas očekuje još puno posla do pauze za kafu, kada začujete telefon. Psiholozi smatraju da je u ovoj situaciji sasvim u redu da se ne javimo, jer nam razgovor odvlači pažnju i izmešta nas u drugi plan. Činjenica je da se radni zadaci neće obaviti sami, a ponekad se do te mere isključimo da kasnije ne možemo da postignemo sve što smo planirali. Iz ovoga izvlačimo zaključak da nas nejavljanje štiti od sagorevanja.
Nepoznat broj
Nikome ne prija kada vidi poziv sa nepoznatog broja, i preplavi nas blaga anksioznost. Za one koji u glavi imaju najgori scenario, ovo može biti jako neprijatno iskustvo i poziv na uzbunu, pa ne čudi što se ne odazovu. Takođe, neretko izbegavamo da se javimo u prilikama kada iščekujemo vesti o ishodu razgovora za posao, ili nakon svađe sa partnerom, kada ne znamo dalji rasplet situacije.
Izvor: Elle Italia
Fotografije iz naslovnog kolaža: Unsplash