Šta je šumsko kupanje i kako vam može pomoći?
Praksa koju vam danas predstavljamo potiče iz Japana, a ima za cilj fizički i mentalni detoks, kroz povezivanje sa prirodom svim čulima. Blagodeti su sveobuhvatne, jer uključuju disanje, opuštanje, rad srca, i naposletku smirenost. Nadamo se da vam ovaj uvod zvuči primamljivo, i da ćete pažljivo iščitati više detalja. Krenimo na putovanje oslobađanja od problema i briga.
Pojam
Ova terapija prirodom, kako se još može čuti, prvi put je zabeležena tokom ʽ80-ih, pod nazivom shinrin-yoku. U svom osnovnom značenju podrazumeva vreme na otvorenom, u zelenom okruženju, a cilj je dvojak. Kao prvo, šetnja prirodom sprečava izgaranje, a tehnologija je onomad doživela procvat, a kao drugo povećava se svest o njenom očuvanju. Ukoliko ste pomislili da je za primenu potrebno potpuno isključenje i odlazak u divljinu, zapravo se ne moramo previše udaljavati od svog prebivališta. Preporuka je da se uvede i neki vid meditacije, zašto da ne i u grupi.
Praksa
Na sreću, za ovakvo iskustvo nije neophodno stručno vođstvo, već se može primenjivati individualno, ali jeste isključivanje telefona i praćenje pravca kretanja. Iako sada svedočimo hladnijim danima, u šumu je dobro poneti ćebence i sesti na zemlju, ili hodati bosonog. Postoje brojna mesta u zemlji i inostranstvu gde se može otići, ali netaknuta priroda ipak ima prednost.
Izvor: Grazia Italia
Naslovna fotografija: Unsplash