Šta se dešava kada vežbamo samo par minuta dnevno?
Na šta pomislite kada čujete reč vežba? Da li na zamorno trčanje, ili možda sat vremena znojenja u teretani ili u kućnom dnevnom boravku? Poznato je da fizička aktivnost poboljšava psihičko i telesno zdravlje, a takođe ima pozitivan učinak na kognitivne sposobnosti pojedinca. Na primer, deca koja redovno vežbaju i dobro su aerobno pripremljena uspešnija su u testovima pamćenja od one koja ne vežbaju redovno.
No, sigurno se pitate koliko je prakse dovoljno za osetnu promenu. Nedavna studija objavljena u časopisu Translational Sports Medicine pokazuje da samo dva minuta vežbanja dnevno može poboljšati pamćenje i učenje kod mladih osoba.
„Vežbanje vas čini pametnijima”, kaže dr. Piter Blomstrand, koautor studije, a za takav učinak nije potrebno unedogled izvoditi bezbroj različitih vrsta vežbi.
Istraživači su pomno pregledali 13 različitih istraživanja koja su se usredsredila na dobrobiti rekreacije na učenje. Pritom, korišćeni su različiti testovi. Aktivnosti u fokusu bile su šetnja, trčanje ili vožnja biciklom. Učesnici istraživanja bili su u dobi od 18 do 35 godina. Rezultati su pokazali da 2 minuta treninga ima dejstva!
Vežbanje srednjeg do visokog intenziteta u trajanju od 2 minuta do jednog sata povoljno utiče na učenje i pamćenje, kao i kognitivne funkcije vezane za koncentraciju, rešavanje problema i planiranje te dugoročno pamćenje.
„Ovaj sistemski pregled pokazuje da aerobna fizička aktivnost, praćena kratkim pauzama, poboljšava pažnju, koncentraciju, te funkcije učenja i pamćenja kod mladih osobaˮ, poručuju naučnici.
Iako je razlog za to i dalje nejasan, istraživački tim se nada da će rezultati ipak podstaći mlade da redovnije vežbaju.
Izvor: Aktivni Si
Naslovna fotografija: Vladimir Kudinov / Unsplash