„Štetne hemikalije su svuda oko nas, a na ove posebno treba obratiti pažnju“, savetuje dr Đorđević
Svakodnevno smo izloženi različitim hemikalijama, međutim neke mogu da ugroze naše zdravlje.
Gde se sve nalaze i o čemu moramo da vodimo računa, proveravala je Ivana Božović sa Farmaceutskom fakultetu u Beogradu.
Da li će hemikalije predstavljati rizik po zdravlje zavisi od brojnih faktora, pre svega od doze koju unesemo, koliko često smo izloženi hemikalijama, ali i od individualne osetljivosti, pola i uzrasta.
„Postoje i periodi kada su ljudi posebno osetljivi, naročito u najranijem razvoju, detinjstvu i pubertetskom periodu. Opasnih hemikalija ima svuda oko nas i, nažalost, nemoguće ih je izbeći“, kaže profesorka Aleksandra Buha Đorđević sa Farmaceutskog fakulteta.
Tako, primera radi, tiganji koji imaju premaz da se hrana ne bi lepila po njima, mogu biti izvor štetnih hemikalija.
Što se odeće tiče, određeni predmeti, posebno oni otporni na vodu i fleke, mogu sadržavati štetne hemikalije, a plastična ambalaža i posude bisfenole i ftalate.
„Savet bi bio da jednokratnu plastiku koristimo zaista jednokratno, a ako plastiku koristimo za skladištenje hrane, ona ne bi trebalo da u njoj dugo stoji. Plastične posude ne treba prati u mašini za pranje sudova, jer pri visokim temperaturama može da dođe do oslobađanja hemikalija“, objašnjava Aleksandra Buha Đorđević.
Hemikalije koje se mogu naći u pomenutim proizvodima utiču na čitav organizam, ali najviše na endokrini sistem, i to posebno u periodima trudnoće, ranog detinjstva i puberteta.
Neke hemikalije se zovu i endokrini ometači, koji na neki način u organizmu imitiraju hormone i mogu izazvati neurorazvojne poremećaje i probleme sa reproduktivnim sistemom, a mogu i da oštete neke žlezde, piše RTS.