3 moguća razloga zašto loše spavamo nakon popodnevnog treninga
Logično bi bilo da nas vežbanje umori i uspava, ali šta ako posle napornog treninga u popodnevnim časovima i dalje nismo u stanju da imamo kvalitetan san? Postoji nekoliko razloga koji mogu objasniti ovaj naizgled neočekivan fenomen. Nabrojaćemo tri najverovatnija u narednim redovima…
1. Visoka telesna temperatura
Odgovarajuća telesna temperatura je veoma važna za miran san. Treba imati u vidu da je temperatura našeg tela noću za stepen ili dva niža nego tokom dana, a ovaj pad počinje oko dva sata pre odlaska na spavanje. Budući da vežbanje podiže telesnu temperaturu, postoji velika šansa da će vas mučiti nesanica ako trenirate suviše kasno.
2. Uticaj hormona
Hormoni takođe mogu da nam poremete san, naročito jedan hormon koji se luči tokom vežbanja, a to je kortizol, poznat i kao hormon stresa. I dok od toga imate koristi tokom vežbanja, isti proces vam može značajno pokvariti san.
Intenzivno vežbanje u kasne sate remeti prirodan proces spavanja i budnosti, jer je uobičajeno da uveče nivo kortizola bude nizak, a ujutru najviši. Ako pak on poraste zbog toga što ste predveče otišli na trening, možete očekivati nesanicu.
3. Dejstvo kofeina
Da li ste navikli da popijete šoljicu kafe pre vežbanja da biste oterali popodnevni umor i bili kocentrisaniji? Nema ništa loše u vezi sa tim, bar što se tiče vaših performansi na treningu, ali i zdravlja. S druge strane, ova praksa nije dobra za kvalitet vašeg sna, a posebno ako vam to nije prva kafa koju ste popili tog dana.
Izvor: Aktivni.si
Naslovna fotografija: Ben Blennerhassett